Materiał sponsorowany przez CentrumRespo.pl | 

Koniec z toksycznym odchudzaniem! Kampania, która zmienia podejście do diet

Polacy odchudzają się toksycznie. Taki jest wniosek z kampanii "Zmierzch toksycznej kultury dietetycznej w Polsce", opublikowany przez Centrum Respo. Co dokładnie to oznacza i jak to zmienić? W jaki sposób powinniśmy podchodzić do utraty niechcianych kilogramów, aby nie cierpiało na tym nasze zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne? Sprawdźmy to!

Koniec z toksycznym odchudzaniem! Kampania, która zmienia podejście do diet
(materiały partnera)

Toksyczna dieta = toksyczne odchudzanie

Dzięki internetowi mamy praktycznie nieograniczony dostęp do informacji, również na temat odżywiania. Mimo tego wciąż najchętniej wybieramy niedoborowe, niskokaloryczne i potencjalnie szkodliwe diety, wykluczające duże grupy składników. 

We wspomnianym we wstępie badaniu ankietowani byli pytani m.in. o to, jakie diety stosowali w celu zgubienia niechcianych kilogramów. Spośród 624 ankietowanych:

  • 43% stosowało dietę z ograniczeniem cukru,
  • 35% wybrało dietę niskokaloryczną,
  • 17% skusiła dieta warzywna lub owocowa.

Uznawana za jedną z najzdrowszych dieta śródziemnomorska była wybierana przez zaledwie 8% osób.

Co więcej, te najczęściej wybierane diety okazywały się być skuteczne, ale tylko w krótkim okresie czasu. Stąd też wielokrotne próby odchudzania, często okupione efektem jo-jo, a także wieloma innymi, negatywnymi skutkami ubocznymi. Takimi, które często przez lata doświadczają odchudzających się.

Dieta? Znienawidzone słowo

Wybierane przez Polaków diety najczęściej są nie tylko długoterminowo nieskuteczne, jeśli chodzi o utratę masy ciała, ale na wielu poziomach… nieprzyjemne.

Nic dziwnego. Badanie pokazało, że:

  • 37% osób na diecie, w trakcie jej trwania stale odczuwało głód,
  • 28% doświadczało spadku energii,
  • 25% miało spadek motywacji, 
  • 23% doskwierała drażliwość.

Efekt? 25% ankietowanych szybko wróciło do wagi sprzed rozpoczęcia diety, a 22% straciło motywację do tego, aby dalej się odchudzać.

Nic dziwnego, że słowo dieta wielu osobom kojarzy się w tak skrajnie negatywny sposób, choć w rzeczywistości wcale nie powinno. Większość osób wierzy bowiem, że na diecie trzeba się męczyć i że nie da się schudnąć bez bardzo dużych restrykcji i codziennej walki.

W istocie jest jednak zupełnie odwrotnie. Tylko rozsądny, realistyczny plan żywienia bez niepotrzebnych restrykcji, pozwala schudnąć skutecznie i na długi czas.

Dieta samo zło?

Zdecydowanie widzimy diety w czarnych barwach. Badanie Centrum Respo wyraźnie pokazało, że kojarzą nam się z wieloma wyrzeczeniami, koniecznością katorżniczych treningów, negatywnie wpływają na samopoczucie, są niesmaczne i… nie przynoszą efektów.

Trzeba jednak uznać to za rezultat toksycznej kultury dietetycznej, którą jesteśmy od wielu lat karmieni. Kulturą, która promuje często nieosiągalne wzorce, a także diety, które nie są zdrowe i nie mają podstaw naukowych.

Problemem jest także to, że pierwsze próby odchudzania podejmują już nastolatki. 

Niestety, najczęściej stosują wspomniane, skrajnie niedoborowe i niskokaloryczne diety, które wpędzają w tzw. błędne koło odchudzania. Często okupione nie tylko efektem jo-jo, ale także różnego rodzaju zaburzeniami odżywiania, w tym bulimią i kompulsywnym objadaniem się. 

Nie musiałoby jednak tak być, gdybyśmy chętniej korzystali z pomocy ekspertów i bazowali na zgodnych z badaniami informacjami na temat diet. Czyli odchudzali się zdrowo oraz w taki sposób, jak radzą robić to dietetycy.

Słowo, które musimy odczarować

Jak już niejednokrotnie wspominaliśmy, większości osób słowo dieta kojarzy się skrajnie negatywnie. A tak nie powinno być!

Ponieważ dieta to po prostu sposób odżywiania. Taki, który powinien być dopasowany do potrzeb organizmu. Jak więc widać nie oznacza to, że dietę stosujemy tylko, gdy chcemy zgubić niechciane kilogramy. Powinniśmy więc podchodzić do niej jako do czegoś względnie stałego, a nie tylko chwilowej zmiany.

Niestety, wciąż właśnie tak podchodzimy do diet. Jako do czegoś na chwilę, co ma prowadzić do utraty niechcianych kilogramów. Potem zaś chcemy jak najszybciej wrócić do starych nawyków. Nie jest to jednak dobry kierunek.

Jeśli mamy za sobą niskokaloryczną dietę lub wręcz głodówkę, metabolizm naszego organizmu zwalnia. Tym samym, nawet jeśli zgubimy kilka kilogramów, to po zakończeniu odchudzania odzyskamy je z nawiązką. Czyli znów klasyczny efekt jo-jo, który sprawia, że często na lata wpadamy w błędne koło.

Co więc zrobić, aby tego uniknąć?

Zmiana na lata, nie na lato

Jak wspomnieliśmy, głównym problemem jest krótkoterminowe podejście do diety. Należałoby jednak traktować ją jako nowy, bardziej zbilansowany sposób odżywiania, który chętnie będziemy stosować przez wiele lat.

Bo dieta to nie tylko odchudzanie. To po prostu dbałość o zdrowie naszych organizmów, dla których jedzenie to przecież paliwo do życia. Właśnie dlatego dieta powinna być zbilansowana, pełna składników odżywczych i witamin. Ale nie oznacza to, że trzeba całkowicie rezygnować z przyjemności i tzw. jedzenia rekreacyjnego.

Aby było to możliwe, warto stosować się do zasady 80/20. Wskazuje ona, że 80% diety powinny stanowić pełnowartościowe produkty o niskim stopniu przetworzenia. Natomiast pozostałe 20% to posiłki, które wiele osób określa jako "zakazane".

Nie warto jednak patrzeć na swoją dietę z poziomu tego, co "dobre" i tego, co "złe." W życiu każdego z nas jest miejsce na balans i cieszenie się jedzeniem.

Urodzinowym tortem, tiramisu podczas wakacji we Włoszech, czy pizzą zjedzoną ze znajomymi z restauracji. 

Jedzenie to bowiem również doświadczenie i smakowanie życia! Wszelkie diety, które sprawiają, że mamy całkowity zakaz spożywania takich produktów, na dłuższą metę są niemożliwe do utrzymania.

Jak wyjść z błędnego koła odchudzania?

Większość osób informacje na temat odchudzania czerpie z internetu. Nie ma w tym nic złego, jednak warto pamiętać, że często są to informacje bardzo ze sobą sprzeczne. Jak więc odnaleźć się w tym gąszczu?

Warto skonsultować się z dietetykiem. Nie trzeba z takiego wsparcia korzystać przez cały okres odchudzania, jeśli jednak mamy za sobą niezdrowe i szkodliwe diety, to wiedza eksperta będzie na wagę złota.

Pomoc dietetyka jest rekomendowana również wtedy, gdy chorujemy na różnego rodzaju dolegliwości przewlekłe, takie jak np. cukrzyca lub choroby jelitowe. Wówczas będziemy mieć pewność, że jadłospis został zbilansowany pod potrzeby naszego organizmu, nie tylko pod kątem kaloryczności.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby próbować przejść przez proces samodzielnie. Jeśli jednak się na to decydujemy, to pamiętajmy, aby korzystać wyłącznie z eksperckich źródeł informacji. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak chudnąć zdrowo i bez zbędnych restrykcji, sprawdź stronę https://centrumrespo.pl/. Centrum Respo to zespół 79 dietetyków, 6 fizjoterapeutów oraz 4 kucharzy, którzy wspólnie dbają o to, aby opracowywać zbilansowane i zdrowe diety. Dołącz do około 40 tys. Podopiecznych, których Respo wsparło w osiągnięciu wybranych celów!

Materiał sponsorowany przez CentrumRespo.pl
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić