Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Karolina Woźniak | 

Koronawirus. Najnowsze badania podają, ile osób może umrzeć

30

Z badań, które opublikowano w poniedziałek, wynika, że z powodu koronawirusa umrze mniej osób, niż wcześniej przewidywano. W czasopiśmie medycznym "The Lancet Infectious Diseases" oszacowano, że wskaźnik śmiertelności osób zakażonych koronawirusem wynosi 0,66 proc.

Najnowsze badania wykazały, ile osób umrze w wyniku infekcji koronawirusem. Obliczono nowy wskaźnik śmiertelności
Najnowsze badania wykazały, ile osób umrze w wyniku infekcji koronawirusem. Obliczono nowy wskaźnik śmiertelności (Getty Images, Anadolu Agency / Contributor)

W tych obliczeniach uwzględniono również łagodniejsze przypadki - chodzi o osoby, u których nie rozpoznano choroby. To sprawia, że wynik jest niższy niż podawano do tej pory. Niestety, wskaźnik śmiertelności wciąż pozostaje wyższy w stosunku do tego, który jest w przypadku grypy (0,1%).

Śmiertelność koronawirusa niższa niż przewidywano, ale wyższa niż grypy sezonowej

Jeśli nie uwzględnimy osób, u których przebieg choroby był łagodny, a weźmiemy pod uwagę tylko osoby z ciężkimi objawami, wskaźnik śmiertelności wynosi 1,38 proc. i jest on bardziej zbliżony do tego, o którym informowano wcześniej. Jeszcze na początku marca dr Anthony Fauci, dyrektor Amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych podawał, że wskaźnik wyniesie 2 proc.

Podkreślał jednak, że liczba może być znacznie niższa, "jeśli czynnik będzie uwzględniać przypadki osób, u których choroba przebiega bezobjawowo". Wszystko dlatego, że w przypadku obliczania wskaźnika śmiertelności, uwzględnia się jedynie osoby, które zgłosiły się z objawami. Naukowcy przyjrzeli się masie przypadków w Chinach, a także osobom, które były na statku wycieczkowym "Diamond Princess".

Zobacz także: Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Prof. Andrzej Matyja: grozi nam czarny scenariusz

Po połączeniu wszystkich danych ogólny wskaźnik wynosi 0,66 proc. Wzrasta on jednak w przypadku osób starszych, po 80. roku życia. u których wynosi 7,8 proc. Zgony są niezwykle rzadkie w przypadku dzieci poniżej 9. roku życia - śmiertelność wynosi zaledwie 0,00161 proc. U osób poniżej 40. roku życia częstość zgonów nie była wyższa niż 0,16 proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Nasza analiza bardzo wyraźnie pokazuje, że u osób w wieku 50 lat i starszych hospitalizacja jest znacznie bardziej prawdopodobna niż u osób poniżej 50 roku życia, a większa część przypadków może być śmiertelna - powiedziała Azra Ghani, profesor Imperial College London i autorka badania.

Badania wykazały, że powrót do zdrowia może zająć tygodnie, co nierozłącznie wiąże się z brakami podstawowego wyposażenia, sprzętu i przestrzeni w służbie zdrowia. Średni czas od wystąpienia objawów i wypisania ze szpitala wynosi około 25 dni, ale mogą się zdarzyć również osoby, które nie były hospitalizowane od pierwszego dnia wystąpienia objawów. Wśród osób, które zmarły w wyniku infekcji, zgon nastąpił po około 18 dniach od wystąpienia pierwszych symptomów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić