Jakie są koszty prowadzenia działalności gospodarczej?
Jak nietrudno się domyślić, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o wysokość miesięcznych kosztów prowadzenia działalności. Każdy przedsiębiorca odprowadza je zgodnie z określonymi zasadami, a te mogą być inne w przypadku każdej firmy.
Główną część wydatków stanowią koszty formalne, które są regulowane prawnie. Należą do nich:
- składki zdrowotne,
- ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy),
- podatek dochodowy,
- koncesje i pozwolenia, jeśli dotyczą Twojej branży.
Oprócz tego każdy przedsiębiorca ponosi koszty działalności gospodarczej związane z bieżącym rozwojem firmy. Są to między innymi wydatki na obsługę księgową, leasing pojazdów i maszyn, materiały biurowe czy użytkowanie samochodu firmowego.
Kosztów prowadzenia działalności jest więc sporo. Można jednak odliczać je od podatku dochodowego, zmniejszając wysokość zobowiązań fiskalnych.
Koszty prowadzenie działalności gospodarczej – jaki podatek?
Podatek dochodowy to jeden z głównych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej – jednoosobowej i spółki. Jeśli masz zamiar otworzyć firmę, możesz wybrać jedną z form opodatkowania, czyli:
- zasady ogólne, nazywane skalą podatkową, w której stawki podatku wynoszą 12% i 32% (od nadwyżki dochodów powyżej ustalonego progu),
- podatek liniowy – stawka wynosi zawsze 19%,
- ryczałt ewidencjonowany – w tym przypadku stawki są różne, a ta forma nie umożliwia odliczania kosztów uzyskania przychodu ani korzystania z ulg,
- kartę podatkową – najprostszy sposób ewidencji przychodów, który nie wymaga prowadzenia ksiąg.
Formę opodatkowania warto wybierać z rozmysłem. Ma ona bardzo duży wpływ na to, jakie będą koszty prowadzenia działalności gospodarczej, czy będziesz mógł dokonywać odliczeń i korzystać z preferencyjnych warunków rozliczania się z fiskusem.
Działalność gospodarcza jednoosobowa – koszty ZUS
Składki odprowadzane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to wydatek, który każdy przedsiębiorca ponosi co miesiąc. Dobrą wiadomością jest to, że rozpoczynając działalność, możesz liczyć na ulgi, które znacząco obniżą koszty jej prowadzenia. Pamiętaj jednak, że preferencyjny okres kiedyś się skończy – wówczas czekają Cię wyższe stawki.
Możesz skorzystać z dwóch możliwości płacenia niższego ZUS-u. To Ulga na start i obniżenie składek przez 24 miesiące (nazywane "małym ZUS-em"). Są one dla Ciebie dostępne tylko wówczas, gdy otwierasz firmę po raz pierwszy lub masz co najmniej 60-miesięczną przerwę w prowadzeniu biznesu. Zobacz, na czym polega każda z ulg.
- Ulga na start to program, który zwalnia przedsiębiorcę ze składek ZUS: emerytalnej, rentowej, chorobowej, wypadkowej oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Jest tak przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności. Jest to opcja dobrowolna. Weź pod uwagę, że okres, w którym korzystasz z ulgi, może obniżyć wysokość Twojej emerytury, ponieważ nie jest wliczany do jej podstawy.
- "Mały ZUS" to z kolei możliwość opłacania składek na ubezpieczenia społeczne według preferencyjnej podstawy ich wymiaru. To Ty deklarujesz jej wysokość, nie może być jednak niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Po upływie tego czasu zaczniesz płacić ZUS w pełnej wysokości. Nie może być to mniej niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.
Jakie jeszcze koszty prowadzenia działalności trzeba uwzględnić?
Własna działalność gospodarcza to sporo wydatków. Musisz zadbać o miejsce do jej prowadzenia, urządzenia, które umożliwią Ci świadczenie usług lub sprzedaż produktów, działania promocyjne czy księgowość.
Każda z tych kwestii wymaga nakładów finansowych, które są ponoszone w sposób stały (na przykład opłaty za media czy rata leasingu) lub jednorazowy (zakup urządzeń lub pojazdów). Warto także wspomnieć o kosztach zatrudnienia pracowników, jeśli Twoja firma to przewiduje.
Dlatego zanim rozpoczniesz działalność, stwórz rzetelny biznesplan, który uwzględni zarówno prognozowane zyski, jak i koszty prowadzenia biznesu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.