Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Anna Wajs-Wiejacka | 
aktualizacja 

Ławrow pojawił się w Afryce. Ma jeden cel

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow wyruszył w podróż po afrykańskich krajach. Rosyjski polityk zawita do państw rządzonych przez wojskowe junty. Jego obecność w Afryce ma konkretne powody. Swoją podróż rosyjski dyplomata zaczął od Konakry, stolicy Gwinei.

Ławrow pojawił się w Afryce. Ma jeden cel
Siergiej Ławrow udał się do Afryki. Kierunek jest nieprzypadkowy. (Twitter)

W poniedziałek zaczęła się wizyta Siergieja Ławrowa w Afryce. Jak wskazuje TVN24, szef rosyjskiej dyplomacji zawitał do Konakry, stolicy Gwinei. Rosyjskiego polityka przywitał szef gwinejskiego resortu dyplomacji Morissad Kouyate. Z informacji przekazanych przez ministerstwo spraw zagranicznych Gwinei Ławrow spotka się także przywódcą junty pułkownikiem Mamadym Doumbouy, który przejął władzę w kraju po zamachu stanu dokonanym w 2021 roku.

To pierwsza wizyta Ławrowa w Gwinei od 2013 roku. Gwinea nie będzie jedynym miejscem, do którego zawita Ławrow. Przedstawiciel Kremla uda się także do Czadu i być może do Burkina Faso.

Nie jest tajemnicą, że Rosji zależy na umocnieniu swojej pozycji na kontynencie afrykańskim. Kreml robi to nie tylko poprzez tego rodzaju wizyty dyplomatyczne, ale także przez prowadzone tu kampanie dezinformacyjne czy obecność Grupy Wagnera. Badania Afrykańskiego Centrum Studiów Strategicznych (Africa Center for Strategic Studies) wskazują, że Rosja chce doprowadzić do podważenia demokracji w 20 krajach Afryki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Atak z zaskoczenia na Rosjan. Bradley z USA pojawił się nagle

Dlaczego dla Rosji tak ważna jest Afryka?

Jednym z podstawowych celów Rosji w Afryce jest zdobycie poparcia dyplomatycznego dla toczącej się na Ukrainie wojny. - Jeszcze przed wojną w Ukrainie widzieliśmy, jak Rosja agresywnie starała się budować poparcie dla swojej polityki, często pozostającej w sprzeczności z polityką europejską, polityką NATO lub północnoamerykańską — mówił w rozmowie z DW Justin Arenstein, dyrektor generalny największej afrykańskiej sieci technologii obywatelskich Code for Africa.

Rosja angażuje się także militarnie poprzez najemników z grupy Wagnera. Przedstawiciele grupy walczą w kilku afrykańskich krajach, uzyskując dostęp do cennych surowców, których tu nie brakuje. Gwinea, do której zawitał w poniedziałek Ławrow, posiada bogate złoża złota, diamentów, a także jedną trzecią zasobów boksytów występujących na naszym globie.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Prorosyjscy hakerzy zaatakowali na Whatsappie. Wystarczyło jedno kliknięcie
Denerwuje cię Danielle Collins? Novak Djoković ma zupełnie inne zdanie
GRU szkoli dywersantów. Tak Rosjanie planują kolejne operacje w Europie
Kontrowersyjna wymiana Birmy z Rosją. To junta wysłała za myśliwce
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić