Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 
aktualizacja 

Nie powinieneś dotykać cudzych smartfonów. Wyjaśniamy dlaczego

120

Chyba każdy wie, że komórka jest siedliskiem bakterii. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę ze skali tego zjawiska. A jest przerażająca.

Nie powinieneś dotykać cudzych smartfonów. Wyjaśniamy dlaczego
Używanie smartfonów może być niebezpieczne (Pixabay.com)

Ekrany komórek są prawie siedmiokrotnie brudniejsze od desek klozetowych. Brytyjska firma Initial Washroom Hygiene zleciła badanie smartfonów. Okazało się, że najgorsze były telefony w skórzanych futerałach.

Typowy smartfon ma prawie 1,5 tys. bakterii. Dla porównana, średnia liczba bakterii występujących na deskach klozetowych to zaledwie 220 - informuje "Metro". Obudowy i futerały telefonów zwykle są wykonane z gumy, która zapewnia ciepłe i wygodne środowisko dla drobnoustrojów, a jeszcze "lepsze" są te zrobione ze skóry.

Wycieranie smartfona jest prawie tak "skuteczne" jak przeganianie zarazków chusteczką. Telefony są pokryte bakteriami, ponieważ dotykamy ich w różnych sytuacjach w ciągu dnia - wyjaśnia profesor Hugh Pennington, emerytowany wykładowca bakteriologii na Uniwersytecie w Aberdeen.

W zimie częściej znajdziemy na nich norowirusy. To drobnoustroje, które powodują grypę żołądkową. Można się nimi zarazić m.in. poprzez kontakt z cudzym smartfonem, który oznacza również kontakt z bakteriami jego właściciela.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Bakterie na ISS. Naukowcy o przyszłości misji

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić