Niż Bennet właśnie wkroczył do Polski. Linia silnych szkwałów dotarła do Szczecina, powodując pierwsze szkody. Pojawiły się lokalne burze, a porywy wiatru osiągają 80-100 km/h - wynika z najnowszych map pogodowych publikowanych przez serwis Meteoprognoza.pl
- W najbliższych kilkudziesięciu godzinach spodziewamy się silnego i porywistego wiatru. Dziś, w drugiej części dnia, przede wszystkim na zachodzie i północnym zachodzie porywy do 70-80 km/h. Jutro praktycznie w całym kraju porywy 70-80 km/h, miejscami do 80-90 km/h. Przy tym przelotne opady deszczu, a lokalnie nawet burze - ostrzegają autorzy serwisu MeteoGroup Polska.
Portal zamieszcza wymowną animację prognozowanej trasy przemieszczania się niżu Bennet nad Bałtykiem. Widać na niej jak wir powietrza omiata północną Polskę. Po przejściu niżu, czyli 6 marca nastąpi zmiana kierunku wiatru i nad Polskę spłynie fala chłodu z północy.
Ostrzeżenia IMGW. Idą wichury
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już ostrzeżenia I i II stopnia przed silnym wiatrem w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Obowiązują do 5 marca. Drugi stopień zagrożenia wiąże się z wystąpieniem zjawisk meteorologicznych powodującymi duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Najwyższą prędkość wiatr ma osiągnąć w środę około południa. Wówczas jego porywy mogą osiągać 90 km/h.
Eksperci ostrzegają przed pierwszymi w tym roku burzami, które mogą wystąpić w zachodniej Polsce.
W Niemczech niż Bennet przyniósł dziś wiatr, który w porywach osiągał 95 km/h. Wichura dotarła również już do Szwajcarii, powodując utrudnienia w ruchu lotniczym. W centrum żywiołu znalazł się samolot z Manchesteru do Zurychu, który po dwóch nieudanych podejściach do lądowania, musiał odlecieć na lotnisko zapasowe.
Wiosna 2019. Pogoda będzie zmienna
Według Ryszarda Olędzkiego, synoptyka Meteo.pl czeka nas okres wyjątkowo zmiennej pogody. We wtorek dojdzie do wymiany ciepłego powietrza na zimne. - Najbliższe dwie doby to trudny okres zmiennej pogody. Początkowo z wysokimi temperaturami jak na początek marca, opadami deszczu w strefach frontowych, a w miarę postępującego ochłodzenia przechodzącymi w opady deszczu ze śniegiem. To wszystko przy silnym i porywistym wietrze - opisuje najbliższe dni.
Synoptyk Meteo.pl podkreśla, że tak dynamiczne zjawiska są charakterystyczne dla wczesnej wiosny, gdy trwa okres przechodzenia od chłodnej do ciepłej pory roku.
W przypadku utrzymania się obecnych prognoz pogody w czwartek możliwe są kolejne podmuchy ciepła. W wielu miejscach kraju ponownie możliwe są wzrosty temperatury maksymalnej do 19 stopni C. Marzec może zapisać się jako jeden z najcieplejszych miesięcy w historii pomiarów meteorologicznych. Prognoza długoterminowa modelu komputerowego CFS zakłada, że średnia temperatura miesięczna będzie wyższa o 3 stopnie C. w porównaniu do normy wieloletniej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.