NASA poinformowała, że znacznie obniżyła ryzyko, jakie stanowi dla Ziemi asteroida YR4. Jak czytamy na stronie agencji, pod koniec 2024 roku, kiedy odkryto asteroidę, miała bardzo małą, ale zauważalną szansę na uderzenie w naszą planetę w 2032 roku.
"W miarę jak kolejne obserwacje planetoidy były zgłaszane do Centrum Małych Planet, eksperci z Centrum Badań Obiektów Bliskich Ziemi (CNEOS) w Laboratorium Napędu Odrzutowego (JPL) NASA mogli obliczyć dokładniejsze modele trajektorii planetoidy i obecnie stwierdzili, że nie istnieje znaczący potencjał, aby ta planetoida uderzyła w naszą planetę w ciągu następnego stulecia" - informuje NASA.
Czytaj także: Co, jeśli YR4 uderzy w Ziemię? Pokazali symulację
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
YR4 uderzy w Ziemię? Nowe ustalenia naukowców
Z projekcji, jaką udostępniono na stronie agencji wynika, że pod koniec stycznia prawdopodobieństwo uderzenia wynosiło 1,6%. W lutym informowano jednak o wzrośnie zagrożenia, nawet do 3,1%. Jednak zgodnie z danymi aktualnymi na 23 lutego, prawdopodobieństwo, że YR4 uderzy w Ziemię, wynosi zaledwie 0,004%. - Zakres możliwych lokalizacji, w których planetoida mogłaby się znaleźć 22 grudnia 2032 roku, przesunął się dalej od Ziemi - podaje NASA.
Nadal jednak istnieje zagrożenie, ze YR4 uderzy w Księżyc. Wynosi ono 1,6 %. Na szczęście nic nie wskazuje na to, by taka kolizja stanowiła dla Ziemi jakiekolwiek zagrożenie.
Co, jeśli YR4 uderzy w Ziemię? Naukowcy o możliwych wariantach
Choć katastroficzny scenariusz jest mało prawdopodobny, naukowcy już ustalili, jakie byłyby skutki ewentualnego zderzenia. Pojawiły się informacje, które państwa na świecie byłyby zagrożone uderzeniem YR4. Powstał "korytarz ryzyka" , który rozciągał się Ameryki Południowej, przez Ocean Spokojny, południową Azję, Morze Arabskie aż po Afrykę.
Inżynier NASA, David Rankin, z projektu Catalina Sky Survey wskazał 9 zagrożonych uderzeniem państw. Są to: Indie, Pakistan, Bangladesz, Etiopia, Sudan, Nigeria, Wenezuela, Kolumbia i Ekwador. W sieci pojawiła się także projekcja pokazująca skutki kolizji. Wiadomo, że asteroida zniszczyłaby wszystko w promieniu 50 km. Gdyby wpadła do morze lub oceanu, mogłaby wywołać tsunami niebezpieczne dla wybrzeża.