Naukowcy ze Smithsonian Narodowego Muzeum Historii Naturalnej dokonali niezwykłego odkrycia w Kenii. Znaleźli zestaw narzędzi stworzony 2,9 miliona lat temu. Wówczas na Ziemi nie było jeszcze ludzi, a ich człowiekowaci przodkowie — australopiteki.
Narzędzia sprzed milionów lat
Oprócz narzędzi znaleziono również trzonowe zęby parantropa. To odrębny gatunek z linii ewolucyjnej australopiteka, który jednak nie jest zaliczany do linii Homo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przeanalizowano blisko 30 narzędzi. Okazało się, że były one używane do cięcia, skrobania i tłuczenia zarówno roślin, jak i zwierząt. Uważa się, że jest to jeden z najstarszych znanych przykładów człowiekowatych, którzy posługiwali się narzędziami. To także dowód na to, że homininy zjadały bardzo duże zwierzęta zwane "megafauną".
To jeden z najstarszych, jeśli nie najstarszy przykład technologii olduwajskiej - powiedział Thomas Plummer, główny autor badania.
Seria wykopalisk na stanowisku archeologicznym Nyayanga na Półwyspie Homa została rozpoczęta w 2015 roku. Od tamtego czasu udało się odnaleźć 330 artefaktów przypominających narzędzia, 1776 kości zwierzęcych i dwa zęby trzonowe parantropa. Właśnie dzięki temu naukowcy podejrzewają, że to parantrop, a nie bezpośredni przodek człowieka, wytworzył narzędzia.
Naukowcy są zgodni, że tylko rodzaj Homo, do którego należy człowiek rozumny, był zdolny do wytwarzania narzędzi. Znalezienie szczątków parantropa wśród tych narzędzi otwiera fascynujące pytanie o to, kto je wykonał - powiedział Rick Potts z amerykańskiego National Museum of Natural History.
Czytaj także: Znaleźli je w grobowcu. Największy miał 3,5 m
Wyniki analizy zostały opublikowane 9 lutego w czasopiśmie Science. Wśród znalezionych przedmiotów były narzędzia, które wyglądały jak otoczaki, pięściaki i odłupki - trzy najstarsze narzędzia świata.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.