Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Olga Tokarczuk odbierze Nobla. Tylko on nie przyjął tej nagrody

46

Olga Tokarczuk dostanie dziś Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. W historii nagrody było dwóch pisarzy, którzy jej nie odebrali. Boris Pasternak został zmuszony do tego przez sowieckie władze, a Jean-Paul Sartre jako jedyny pisarz dobrowolnie odmówił przyjęcia Nagrody Nobla.

jean-paul sartre
jean-paul sartre (Getty Images, Fritz Eschen / ullstein bild)

Urodzony w 1905 r. w Paryżu (zmarł w 1980 r. tamże) Jean-Paul Sartre był wybitnym powieściopisarzem, dramaturgiem, eseistą i filozofem. W 1964 r. otrzymał Nagrodę Nobla "za swoją pracę, bogatą w idee i przepełnioną duchem wolności i poszukiwaniem prawdy, pracę, która wywarła dalekosiężny wpływ na nasze czasy".

Francuz nie przyjął jednak nagrody. Wybuchł skandal. W liście skierowanym do magazynu "Swedish Press" Sartre wyjaśnił, że nie byłoby całego zamieszania, gdyby Komitet Noblowski poinformował go wcześniej o swoich zamiarach. Wtedy Sartre, który przez cały życie konsekwentnie odmawiał przyjmowania nagród, uprzedziłby, że nie jest zainteresowany i nie byłoby całej tej dyskusji.

W liście Sartre zaznaczył, że nie ma nic przeciwko tej konkretnej nagrodzie. Wyjaśnił natomiast, że powody jego odmowy są dwa – osobisty i obiektywny. Ten pierwszy wynikał z obawy, że jego nazwisko zostanie zinstytucjonalizowane.

Zobacz też: Olga Tokarczuk: Nigdy nie zakładałam, że moje książki są dla wszystkich

Pisarz nie może pozwolić, by uczyniono z niego instytucję, nawet jeśli okoliczności są jak najbardziej zaszczytne, tak jak ma to miejsce w tej sytuacji. To jest oczywiście wyłącznie moje podejście, nie zawiera się w nim krytyka tych, którzy otrzymali już nagrodę. Darzę wielkim szacunkiem i podziwem kilkoro laureatów, których mam zaszczyt znać – oświadczył Jean-Paul Sartre.

Powód obiektywny dotyczył konfliktu pomiędzy Wschodem a Zachodem, który według Sartre’a powinien się rozgrywać między ludźmi i kulturami, bez interwencji ze strony instytucji. Sympatyzujący z socjalistami Sartre zwracał uwagę, że Nagrody Nobla, nawet jeśli nie chce tego Komitet Noblowski, uchodzi za nagrodę bloku Zachodniego.

W obecnej sytuacji Nagroda Nobla jest wyróżnieniem zarezerwowanym dla pisarzy zachodnich albo dla buntowników ze Wschodu. (…) Wielka szkoda, że nagroda została przyznana Pasternakowi, a nie Szołochowowi, i że jedyne dzieła sowieckie, które mogą zostać nagrodzone, to te, które zostały opublikowane w obcym kraju, a we własnym zostały zakazane – pisał.

Jean-Paul Sartre i jego towarzyszka życia, pisarka, filozofka i feministka Simone de Beauvoir.
Jean-Paul Sartre i jego towarzyszka życia, pisarka, filozofka i feministka Simone de Beauvoir. (East News, LIDO/SIPA)

Do tego wszystkiego dochodziły pieniądze. Sartre stwierdził, że suma przeznaczona dla laureata to "ciężar", który go "torturował". Był rozdarty, bo z jednej strony pieniądze mógłby przeznaczyć na ruch bądź organizację, którą wspiera, a z drugiej wiedział, że odmawiając nagrody, pozbawia tę organizację pieniędzy.

Koniec końców uznał jednak, że nie może porzucać swoich ideałów dla 250 tys. koron, i nie przyjął Nagrody Nobla - tak jak wielu innych, którymi próbowano go uhonorować.

Nobel dla Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk odbierze Nagrodę Nobla 10 grudnia w Sztokholmie. Powieściopisarka jest piątym polskim laureatem tej nagrody w dziedzinie literatury. Przed nią Noblem nagradzani byli Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław Reymont (1924), Czesław Miłosz (1980), Wisława Szymborska (1996). W 1978 roku Nagrodę Nobla otrzymał też polsko-amerykański pisarz Isaac Bashevis Singer.

Przeczytaj też:

Olga Tokarczuk odbierze Nagrodę Nobla we wtorek 10 grudnia w Sztokholmie.
Olga Tokarczuk odbierze Nagrodę Nobla we wtorek 10 grudnia w Sztokholmie. (East News, HENRIK MONTGOMERY/AFP)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić