O tym, że sejmowa machina, wprawdzie nieco ospale, ale jednak zaczęła prace nad stworzeniem przepisów umożliwiających wypłacanie pensji pierwszej damie - informowała "Rzeczpospolita".
- Chcę rozmawiać z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchińskim na temat statusu pierwszej damy - gazeta cytowała posła Sławomira Piechotę z... PO, szefa sejmowej Komisji ds. Petycji, która to opowiada się za uregulowaniem tej delikatnej kwestii.
Przypomnijmy, że według obecnego stanu prawnego małżonka prezydenta nie tylko nie dostaje uposażenia, ale też państwo nie opłaca jej składek na ubezpieczenie społeczne. Biorąc pod uwagę, że najważniejszy urząd w państwie może być sprawowany aż dwie kadencje (2 razy po 5 lat) - pierwsza dama po takim czasie może utracić staż emerytalny.
Środowiska kobiece, autorytety i publicyści od dłuższego już czasu apelują więc o uregulowanie tej kwestii. W tej kwestii wypowiedział się także Andrzej Duda. My zaś postanowiliśmy zapytać o to suwerena, a więc Polaków. Co ciekawe, z naszego badania na panelu Ariadna wynika, że przekonania w tej kwestii liderów opinii i zwykłych ludzi rozjeżdżają się. I to dość radykalnie.
Aż 66 proc. naszych respondentów uważa, że pierwsza dama nie powinna otrzymywać wynagrodzenia z budżetu państwa. "Za" było jedynie 20 proc. ankietowanych. Co ciekawe, odsetek przeciwników takiego rozwiązania jest bardzo wysoki wśród wyborców Platformy Obywatelskiej (aż 73 proc.). Wynika to zapewne z faktu, że wiązali odpowiedź z osobą obecnej prezydentowej Agaty Dudy, a nie z funkcją jako taką.
Jeszcze ciekawszej refleksji dostarcza odpowiedź na pytanie: ile powinna wynosić taka pensja, gdyby ją wprowadzono? I wygląda na to, że Polacy nie cenią wysoko obowiązków i aktywności pierwszych dam. 68 proc. pytanych wskazało, że prezydentowa powinna otrzymywać do 3 tys. zł na rekę (a więc poniżej średniej krajowej). Zaledwie 2 proc. wskazało, że powinno to być więcej niż 10 tys. zł.
Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 11 – 14 stycznia 2019 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1077). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.