Piątek 13. Dlaczego akurat ten dzień jest uznany za pechowy?

2

Każdego roku pojawia się w kalendarzu przynajmniej raz. Piątek 13-go zyskał miano najbardziej pechowego dnia w roku. Ale co jest źródłem tego przekonania?

Piątek 13. Dlaczego akurat ten dzień jest uznany za pechowy?
Czarny kot (Pixabay)

Przesąd związany z piątkiem 13-go rozpoczął się przez wydarzenia z XIV wieku. W piątek 13 października 1307 roku król Francji Filip IV Piękny wydał rozkaz aresztowania templariuszy. Siedem lat później, ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed egzekucją na stosie, rzucił klątwę na monarchę i papieża Klemensa V.

Papieżu Klemensie, królu Filipie! Nim rok minie spotkamy się na Sądzie Bożym - miał powiedzieć Jacques de Molay, umierając 18 marca 1314 roku.

Choć trudno w to uwierzyć, klątwa "sprawdziła się". Faktem jest, że ani papież, ani król nie dożyli roku od wypowiedzenia tych słów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wyjątkowe miejsce w górach. Teraz jest "złoty czas" na jego odwiedzenie

Papież zmarł na czerwonkę bakteryjną zaledwie miesiąc po śmierci Jacquesa de Molaya. Niektóre źródła sugerują, że Klemens V został otruty przez mnicha, który dosypał trucizny do jego wina. Legenda głosi, że ciało papieża spoczywające na katafalku zostało spopielone przez piorun, który wpadł przez otwarte okno.

Król Filip IV również nie przeżył długo po rzuceniu klątwy. Jego zgon nastąpił 29 listopada 1314 roku, najprawdopodobniej wskutek wylewu krwi do mózgu.

Zabobon o "przeklętym" piątku 13 przetrwał do dzisiaj. Według przesądów, tego dnia powinno unikać się podróży, podpisywania umów czy rozpoczynania nowych projektów. Wiera, że jeśli coś mogłoby pójść źle, to na pewno stanie się to w piątek 13, przetrwała.

Piątek 13-go uznawany jest za pechowy w wielu krajach. Niezależnie od przyczyn tego przesądu, widok tej daty w kalendarzu wywołuje dziwne uczucie, mimo że to taki sam piątek jak każdy inny. W ciągu jednego roku koalendarzowego piątek 13-go może zdarzyć się od jednego do trzech razy.

Kraje anglosaskie oraz większość Europy przywiązuje dużą wagę do "pechowej" daty. W Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie wiele budynków nie ma trzynastego piętra. Tamtejsze lotniska nie mają trzynastego gate'a. Wyjątki stanowią Grecja, Rumunia i Hiszpania: tam pechowy jest również 13, ale wtorek.

Autor: BAN
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić