Przesąd związany z piątkiem 13-go rozpoczął się przez wydarzenia z XIV wieku. W piątek 13 października 1307 roku król Francji Filip IV Piękny wydał rozkaz aresztowania templariuszy. Siedem lat później, ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed egzekucją na stosie, rzucił klątwę na monarchę i papieża Klemensa V.
Papieżu Klemensie, królu Filipie! Nim rok minie spotkamy się na Sądzie Bożym - miał powiedzieć Jacques de Molay, umierając 18 marca 1314 roku.
Choć trudno w to uwierzyć, klątwa "sprawdziła się". Faktem jest, że ani papież, ani król nie dożyli roku od wypowiedzenia tych słów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Papież zmarł na czerwonkę bakteryjną zaledwie miesiąc po śmierci Jacquesa de Molaya. Niektóre źródła sugerują, że Klemens V został otruty przez mnicha, który dosypał trucizny do jego wina. Legenda głosi, że ciało papieża spoczywające na katafalku zostało spopielone przez piorun, który wpadł przez otwarte okno.
Król Filip IV również nie przeżył długo po rzuceniu klątwy. Jego zgon nastąpił 29 listopada 1314 roku, najprawdopodobniej wskutek wylewu krwi do mózgu.
Zabobon o "przeklętym" piątku 13 przetrwał do dzisiaj. Według przesądów, tego dnia powinno unikać się podróży, podpisywania umów czy rozpoczynania nowych projektów. Wiera, że jeśli coś mogłoby pójść źle, to na pewno stanie się to w piątek 13, przetrwała.
Zapoznaj się też: Zakażą reklam fast foodów w TV. To już w przyszłym roku
Piątek 13-go uznawany jest za pechowy w wielu krajach. Niezależnie od przyczyn tego przesądu, widok tej daty w kalendarzu wywołuje dziwne uczucie, mimo że to taki sam piątek jak każdy inny. W ciągu jednego roku koalendarzowego piątek 13-go może zdarzyć się od jednego do trzech razy.
Zobacz też: Oto 13 przesądów z całego świata, o których pewnie nie miałeś pojęcia. Pechowy nie tylko piątek 13.
Kraje anglosaskie oraz większość Europy przywiązuje dużą wagę do "pechowej" daty. W Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie wiele budynków nie ma trzynastego piętra. Tamtejsze lotniska nie mają trzynastego gate'a. Wyjątki stanowią Grecja, Rumunia i Hiszpania: tam pechowy jest również 13, ale wtorek.