Za co odpowiada czynnik chłodniczy?
Czynnik chłodniczy to substancja, której właściwości fizyczne pozwalają na pobieranie, magazynowanie i przenoszenie ciepła. Jedną z popularniejszych, wykorzystywaną na przykład przez pompy ciepła KAISAI jest R32. To inna nazwa difluorometanu, który służy do przesyłania ciepła z zewnątrz do instalacji grzewczej.
Czynnik chłodniczy zawdzięcza swoją nazwę temu, że po raz pierwszy był używany w urządzeniach służących… do chłodzenia. Pomagał wypompowywać ciepło z ich wnętrza i utrzymać w nich niską temperaturę. Z czasem tę właściwość zaczęto wykorzystywać do urządzeń grzewczych – de facto bowiem pompy ciepła działają na zasadzie odwróconej pracy lodówki: starają się wypompowywać ciepło z zewnątrz i przenosić je do wewnątrz domu. Funkcja zatem się nieco zmieniła, ale nazwa pozostała bez zmian.
Budowa powietrznej pompy ciepła
Czynnik jest umieszczony w warunkach, które pozwalają mu pobierać energię z zewnątrz. Dzięki swoim fizycznym właściwościom wrze w niskiej temperaturze, a przechodząc do postaci lotnej – magazynuje ciepło. Proces ten zachodzi w parowniku, skąd czynnik przemieszcza się do skraplacza. Tam jego energia jest przekazywana odbiornikowi ciepła, na przykład wodzie w instalacji c.w.u. albo instalacji ogrzewania centralnego lub podłogowego. Pozbawiony ciepła – ulega sprężeniu i wraca do obszaru źródła, a cały proces się powtarza.
Pompy ciepła podłącza się najczęściej do niskotemperaturowej instalacji grzewczej. To taki układ, który do osiągnięcia optymalnych i komfortowych warunków wewnątrz budynku potrzebuje stosunkowo niskiej temperatury przekaźnika ciepła, np. wody. Znamy je na przykład pod postacią ogrzewania podłogowego. Co jednak z najpopularniejszym w Polsce systemem centralnego ogrzewania? Zalicza się go do instalacji wysokotemperaturowych, dlatego w większości przypadków nie będzie efektywnie współpracował z pompą ciepła. Taka kooperacja może jednak udać się w dobrze zaizolowanych budynkach, które przeszły audyt energetyczny.
Czy powietrzne pompy ciepła są lepsze od pomp gruntowych lub wodnych?
Chociaż pozyskiwanie ciepła z powietrza podczas zimowych mrozów brzmi niewiarygodnie, okazuje się to jednak możliwe właśnie dzięki opisanym powyżej czynnikom chłodniczym i ich nietypowym właściwościom. Warto także podkreślić, że ocieplenie klimatu wpłynęło na temperatury w Polsce – zimy nie są już tak ostre jak niegdyś, toteż o wiele łatwiej jest zapewnić we wnętrzach domów komfortowe warunki. Powietrzne pompy ciepła mogą pracować nawet w temperaturze -25°C, co gwarantuje zapewnienie ciepła w domu nawet w wyjątkowo mroźne dni.
Porównując powietrzne pompy ciepła z gruntowymi czy wodnymi należy zwrócić uwagę tez na kwestię montażu. By zainstalować moduły powietrzne nie potrzeba przeprowadzać kosztownych prac, wykopów czy odwiertów. Wykwalifikowana ekipa montażowa przygotuje miejsce i ustawi pompę w odpowiedni sposób. Serwisanci pomogą też w pierwszym jej uruchomieniu, sprawdzą poprawność działania i wypiszą karty gwarancyjne.
Wśród zalet pomp ciepła należy wymienić tez ich ekologiczny, a przez to również ekonomiczny charakter. Wykorzystują bowiem odnawialne źródła energii, do których dostęp jest całkowicie bezpłatny. Popularne w nowym budownictwie jest też połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką – takie rozwiązanie może maksymalnie obniżyć, a nawet całkowicie wyeliminować jakiekolwiek opłaty za energię elektryczną i ogrzewanie! Co prawda sama inwestycja może być kosztowna, ale większość inwestorów może skorzystać z dopłat w ramach programów dofinansowań – pozwolą one obniżyć własne koszty zakupu i montażu pompy do niezbędnego minimum.
Pobór energii przez powietrzną pompę ciepła
Pompy ciepła pobierają energię z powietrza zewnętrznego dzięki czynnikowi chłodniczemu. To on również odpowiada za przekazywanie tej energii dalej, do instalacji grzewczej i zawartej w niej wody. Taki system grzania jest wydajny nawet zimą i to nawet w kontekście niskotemperaturowej instalacji, jak ogrzewanie podłogowe. Inwestycja w powietrzną pompę ciepła to ekologiczne i tańsze od innych rozwiązanie, które z całą pewnością będzie rozwijać się i popularyzować. Pomogą w tym liczne programy dotacyjne, dzięki którym większość inwestorów będzie mogło zakupić i zamontować nowoczesną pompę ciepła, a to przyczyni się do obniżenia rachunków.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.