Studia MBA – szczyt kształcenia biznesowego
Dla zawodowych menedżerów zafascynowanych tym, jak funkcjonuje biznes i dla tych, którzy chcą konsekwentnie zdobywać kolejne szczyty w swojej karierze, studia magisterskie nie będą ostatnim etapem edukacji wyższej. Narzędziem do zdobycia kompleksowej wiedzy menedżerskiej od wielu lat są prestiżowe studia MBA.
Ich uczestnicy jednocześnie uczą się i szlifują pozyskanie umiejętności przywódczych i strategicznego myślenia, analizowanie bieżących trendów w zarządzaniu, formułowanie rozwiązań problemów, z jakimi może mierzyć się przedsiębiorstwo na poziomie biznesowym czy zdolność do adaptacji i zarządzania zmianą. Aby lepiej rozumieć, jak działa biznes, studenci zdobywają m.in. wiedzę z dziedzin takich jak prawo, psychologia, czy finanse.
Czy studia MBA spełniają swój cel?
Studia Master of Business Administration to zaawansowane programy edukacyjne zaprojektowane z myślą o rozwoju kompetencji menedżerskich na najwyższym poziomie. Jakie są ich największe korzyści? Otworzenie wielu dróg do różnych stanowisk na wysokim szczeblu w branży biznesowej, możliwość zasiadania w radzie nadzorczej spółek z udziałem Skarbu Państwa, opanowanie biznesowej etykiety i wykształcenie wysokiej kultury osobistej, co stanowi tylko część benefitów. A jak ma się do tego opinia absolwentów? Tegoroczny pomiar Centrum Badań Marketingowych INDICATOR wskazał, że aż 93% badanych uważa, iż program MBA spełnił ich oczekiwania w całkowitym lub bardzo dużym stopniu. Ponad 80% zadeklarowało, że uzyskana wiedza przyczyni się do spełnienia założonych celów.
Trendy w studiach MBA
Transformacjom ulegają rynki pracy, modele biznesowe i technologie wykorzystywane w zarządzaniu, więc dlaczego nie studia? Tradycyjne, ogólne programy MBA ustępują miejsca bardziej wyspecjalizowanym ścieżkom edukacyjnym dostosowanym do zmieniających się realiów zatrudnienia.
Rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w określonych dziedzinach sprawia, że programy MBA oferują coraz więcej możliwości specjalizacji. Według raportu "Perspektywy i predykcje na rynku studiów MBA w Polsce w 2025 roku" popularność zyskują studia executive MBA dedykowane konkretnym branżom, takim jak technologie informacyjne, fintech, marketing cyfrowy czy zarządzanie zrównoważonym rozwojem.
Kompetencje miękkie wciąż na topie
Choć mogłoby się wydawać, że w 2025 roku, który został zdominowany przez automatyzację i transformację cyfrową, to właśnie liderzy o umiejętnościach technicznych będą na wagę złota, rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Według raportu Corporate Recruiters Survey 2024 (GMAC) to umiejętności interpersonalne, komunikacja oraz zdolność do rozwiązywania problemów znajdują się w czołówce najbardziej pożądanych kompetencji u absolwentów MBA. Menedżerowie potrafiący odnaleźć się w branżach technologicznych, przy jednoczesnym zachowaniu empatycznego podejścia scalającego i motywującego zespół specjalistów to przepis na biznesowy sukces.
Kierunek: globalizacja
Współczesny świat staje się coraz bardziej zintegrowany, co znajduje bezpośrednie odzwierciedlenie w kształtowaniu programów edukacyjnych. Praca w międzynarodowych korporacjach, często w strukturach rozproszonych na różnych kontynentach, stała się standardem, a nie wyjątkiem. Dlatego też studia MBA ewoluują w kierunku edukacji, która przygotowuje menedżerów zarządzania zespołami wielokulturowymi i rozumienia odmiennych modeli organizacyjnych.
Nowoczesne kształcenie menedżerskie
Studia MBA to ważny element rozwoju kariery kadry menedżerskiej, który zaprocentuje wysokimi zarobkami, zwłaszcza w branżach z potencjałem. Jeśli cenisz sobie możliwość zdobywania wiedzy według własnego harmonogramu dnia i pragniesz połączyć kierunek MBA z pracą zawodową, zapoznaj się z ofertą Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego, która oferuje alternatywny tryb studiów online z wykorzystaniem metod kształcenia na odległość.