- Gdzie są te kobiety?! - krzyczy jeden z uczestników programu "Chłopaki do wzięcia" w materiałach promocyjnych kolejnej edycji. Jak od lat przekonują twórcy dokumentu, to obraz z małych wsi i miasteczek.
Bohaterowie "w poszukiwaniach tej jedynej" odwiedzają dyskoteki, organizują ogniska, a nawet korzystają z portali randkowych i biur matrymonialnych". Odpowiedź na pytanie jednego z bohaterów, czyli gdzie są kobiety, jest całkiem prosta. Już dawno wyjechały ze wsi.
Zobacz także: Edyta Górniak o wizycie w patriotycznej stacji. "Zaskoczyło mnie, że moje 'gay community' tego nie zrozumiało"
Stąd też w wielu małych gminach, na obszarach wiejskich, na kilku wolnych kawalerów może przypadać zero wolnych pań. Co zresztą też zauważył - na własnej skórze - jeden z uczestników dokumentu. Potwierdzają to dane. Na polskiej wsi - w grupie wiekowej od 20 do 34 lat - jest o 100 tys. więcej mężczyzn niż kobiet.
Demograficznie stanowi to poważny problem. Dysproporcje te nie sprzyjają, mówiąc wprost, zakładaniu rodzin.
Poza miastami jest o 107 tys. więcej młodych mężczyzn niż kobiet (od 20 do 34 roku życia). Tu warto podkreślić - młodych, bo łącznie kobiet w Polsce jest więcej niż mężczyzn. Jak czytamy w money.pl w 10 województwach w kraju (we wszystkich grupach wiekowych) to kobiet na wsi jest więcej niż mężczyzn. W pozostałej szóstce to mężczyzn jest więcej niż kobiet.
Czytaj też:
Jednak patrząc na rzecz z większego dystansu, można zauważyć, że nie ma jednak województwa, w którym mężczyzn (we wszystkich grupach wiekowych) byłoby więcej niż kobiet w mieście.
Największa dysproporcja pod względem płci jest w gminie Jastarnia. Na każdych 100 mężczyzn w gminie przypada zaledwie 79 kobiet. W grupie od 20. do 29. roku życia mężczyzn jest nawet o połowę więcej niż kobiet.
Jak wynika z analizy money.pl, miejscowości, w których jest 90 lub mniej kobiet na 100 mężczyzn w całej Polsce jest dokładnie 14. Są też miejsca, które w tę stronę zmierzają. I tak w miejscowości Niemcza wskaźnik feminizacji jeszcze dwie dekady temu wynosił 108. Dziś wynosi 98. A to oznacza, że liczba kobiet znacznie zmalała w ciągu niespełna dwudziestu lat.
Są jednak też gminy, w których to liczba kobiet znacznie przewyższa liczbę mężczyzn. I tak w mieście Sośnicowice jest w tej chwili 127 kobiet na 100 mężczyzn (w sumie to 800 mężczyzn i ponad tysiąc kobiet).
To oczywiście tylko statystyka i zabawa danymi. Mieszkasz w miejscowości, w której nie ma kobiet? Lub może mieszkasz w miejscowości, w której nie ma mężczyzn? Napisz nam o tym miejscu, o sobie. A informacje wyślij za pośrednictwem formularza DziejesieWP.
{:external}
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.