Witamina D3 i D2 – najważniejsze informacje
Witamina D to steroidowe związki chemiczne rozpuszczalne w tłuszczach. Oznacza to, że są magazynowane w tkance tłuszczowej i wątrobie, najlepiej wchłaniają się w połączeniu z tłuszczem. Nie są wydalane z organizmu wraz z potem i moczem. Co ciekawe, wielu naukowców uważa, że działanie witaminy D przypomina hormon. W każdej tkance ludzkiego organizmu znajdują się receptory tej witaminy, a jej aktywna postać kontroluje minimum 200 genów.
Witamina D występuje pod dwiema postaciami: D2 (ergokalcyferol) i D3 (cholekalcyferol). Obie witaminy mają podobną strukturę chemiczną, zbliżone funkcje i dostają się do organizmu podobnymi drogami. Największa różnica między witaminą D3 a D2 tkwi w ich pochodzeniu. Witamina D2 w naturalnej formie występuje w drożdżach, grzybach i lucernie. Z kolei witamina D3 obecna jest w tłustych rybach, tranie, żółtym serze, jajach, wątróbce i mleku. Ponadto ludzka skóra ma zdolność do produkowania tylko jednej witaminy pod wpływem ekspozycji na słońce – witaminy D3.
Witamina D3 i D2 – rola w organizmie
Witaminy D3 i D2 odgrywają w ludzkim organizmie bardzo ważną rolę. Przede wszystkim regulują gospodarkę wapniowo-fosforanową i umożliwiają mineralizację tkanki kostnej. Bez nich zaburzony jest proces wchłaniania wapnia i fosforu, czyli pierwiastków odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój układu kostno-stawowego i zębów. Ponadto witamina D bierze udział w procesie przemiany materii, uczestniczy w procesie podziału komórek, regeneruje neurony, pozytywnie wpływa na stan mięśni, poprawia jakość i długość snu, poprawia jakość plemników, wspiera szpik kostny. Ponadto przyjmowanie witaminy D zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne, w tym cukrzycę. Witamina D umożliwia utrzymanie prawidłowego stężenia wapnia we krwi – pierwiastka odpowiedzialnego za przechodzenie impulsów nerwowych i skurcze mięśni.
Niedobory witaminy D3 i D2
Niedobory witaminy D3 i D2 poważnie zaburzają pracę organizmu. Do najczęściej występujących symptomów zbyt niskiego poziomu tych witamin zaliczamy zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforowej, osteopenię i osteoporozę, chorobę wieńcową, cukrzycę, astmę, nadciśnienie tętnicze i niewydolność serca. U dzieci brak wystarczającej ilości witaminy D skutkuje rozwojem krzywicy – poważnej choroby prowadzącej do deformacji kości. Objawem wskazującym na niedobory witaminy D3 i D2 są również przewlekłe zmęczenie, wypadanie włosów i skłonności do infekcji. Aby wykluczyć albo potwierdzić swoje przypuszczenia, konieczne jest wykonanie specjalistycznych testów laboratoryjnych. Badanie diagnostyczne polega na oznaczeniu poziomu 25(OH)D we krwi. Jeśli stężenie związku w surowicy nie przekroczy 20 ng/ml, to znak, że należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem w celu uzupełnienia deficytów. Optymalny wynik mieści się w przedziale 30-60 ng/ml. Do przeprowadzenia badania nie jest konieczne skierowanie lekarskie. Za opłatą można wykonać je w każdym laboratorium.
Suplementacja witaminy D wskazana jest szczególnie u osób starszych, kobiet w ciąży oraz wegetarian i wegan (przed wdrożeniem suplementów należy skonsultować się z lekarzem). O jej prawidłową podaż powinniśmy zadbać szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Ze względu na pogodę panującą w naszej szerokości geograficznej, poza sezonem letnim synteza skórna jest utrudniona.
Oleofarm – wysokie jakości suplementy dla lepszego samopoczucia
Aby zapobiec groźnym w skutkach niedoborom, należy dbać o zbilansowaną dietę. Do swojego codziennego menu warto włączyć łososia, śledzie, makrelę, tuńczyka, tran, jaja i nabiał. Ważne jest, aby w czasie wolnym korzystać ze słonecznej pogody. Nieocenionym wsparciem w utrzymaniu prawidłowego poziomu witaminy D3 i D2 będą suplementy diety marki Oleofarm. Polski producent oferuje preparaty z łatwo przyswajalną witaminą D w formie kapsułek i aerozolu. W sprzedaży znajdziesz preparaty Oleofarm przeznaczone dla dzieci oraz dorosłych. Wśród dostępnych preparatów nie zabrakło suplementów dla wegan. Suplementacja witaminy D w zalecanej dawce szybko przynosi pożądane rezultaty.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.