*Teraz mężczyzna porusza ręką dzięki sile woli. *To zasługa przełomowej technologii. Wszczepiony do jego mózgu mikroukład czyta myśli 56-latka, dekoduje i przekształca na impulsy sterujące jego mięśniami. Dzięki temu sparaliżowany Kochevar może np. jeść, napić się kawy czy podrapać się po nosie - informuje "Daily Mail".
Dla kogoś, kto był sparaliżowany przez osiem ostatnich lat, możliwość poruszania się jest niesamowita - mówi Amerykanin.
*Mechanizm omija uszkodzenia rdzenia kręgowego, które blokują przesyłanie instrukcji z mózgu do mięśni. *To oznacza, że ta technika łączy mózg bezpośrednio z mięśniami za pomocą czipa i komputera. Mikroprocesor mieści się w korze ruchowej, która jest odpowiedzialna za planowanie i wykonywanie dowolnych ruchów ciała.
*Czip rejestruje myśli pacjenta, przesyła je do komputera i analizuje. *Następnie wysyła serię elektrod do poszczególnych mięśni ręki. Kochevar może kontrolować palce, nadgarstek, łokieć i ramię. Po dwóch latach testów jest w stanie wykonywać skomplikowane zadania. Za ten sukces odpowiada zespół z Uniwersytetu Case Western Reserve w Ohio.
Nie muszę mocno się koncentrować, żeby poruszyć ręką. Po prostu myślę "podnieś się" i to się właśnie dzieje - cieszy się chory.
Kochevar jest pierwszym tetraplegikiem na świecie, któremu to się udało. Pomyślne efekty przełomowej technologii są nadzieją dla milionów sparaliżowanych ludzi na całym świecie.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.