Akcesoria ze sklepu z basenami ogrodowymi
Koniec lata zawsze witamy z żalem – na wszystkie wakacyjne przyjemności znów przyjdzie poczekać cały rok. Przez cały sezony Twój basen zapewniał Ci wspaniałe chwile ochłody, zabawy i relaksu. Warto zadbać o to, by mogło się to powtórzyć przyszłego lata! Konserwacja i przechowywanie basenu nie są trudne, a bardzo opłacalne. Oto kilka wskazówek, co zrobić, by basen w nienaruszonym stanie przetrwał zimę i służył Ci podczas następnych upalnych miesięcy.
Jak dbać o basen ogrodowy?
Przygotowywanie basenu do schowania należy zacząć od wyłowienia większych zanieczyszczeń, takich jak liście czy gałązki. Najlepiej zrobić to za pomocą sitka basenowego, dzięki któremu łatwo wyłowić obiekty pływające po powierzchni wody. Kolejnym etapem jest czyszczenie za pomocą specjalnego odkurzacza z dopasowanymi końcówkami, dzięki którym zbierzesz mniej widoczne śmieci. To wstępne oczyszczenie znacznie ułatwi późniejsze mycie. Dobrym pomysłem jest zestaw akcesoriów do czyszczenia basenu – do kupienia w dedykowanych sklepach, np. Dollo.pl.
Drugi krok to spuszczenie wody. Jeśli posiadasz duży basen ogrodowy z pompą, w pierwszej chwili całe przedsięwzięcie może się wydawać skomplikowane. Jak przepuścić do odpływu takie ilości wody? Spokojnie – nie musisz wylewać jej do kanalizacji. Woda z basenu nadaje się np. do podlania trawnika! Niewielka ilość chloru, jaka została po ostatnim chlorowaniu, nie zaszkodzi glebie. Spokojnie możesz zatem rozlać wodę bezpośrednio do natury.
Mycie i osuszanie basenu ogrodowego
Basen jest już pusty, ale nadal wymaga oczyszczenia. Najlepiej zabrać się za mycie od razu po spuszczeniu wody – wilgotne ścianki i rozmiękły w wodzie brud ułatwią pozbycie się zanieczyszczeń. Użyj zwykłych środków czyszczących: płynu do mycia naczyń lub podłóg. Możesz też zaopatrzyć się w specjalistyczny środek do mycia basenów, który na dodatek zostawi warstwę dezynfekującą. Oceń stopień zabrudzenia swojego basenu i sprawdź dostępność potrzebnych preparatów w sklepach z basenami.
Kolejny etap to suszenie. Najlepiej, jeśli pogoda pozwala na naturalne wyschnięcie basenu. Dlatego postaraj się zdążyć z myciem, zanim rozpoczną się jesienne ulewy! Przed złożeniem folii upewnij się, czy nigdzie nie zatrzymała się ani odrobina wilgoci! To, co nie doschnie, wytrzyj suchą ściereczką. Dezynfekcja poprzez wymycie oraz dokładnie osuszenie jest bardzo ważnym etapem przygotowywania basenu do składowania. Bez tych zabiegów pozostałe po sezonie resztki wody połączone z glonami czy bakteriami mogą rozwinąć się w pleśń i grzyb, które całkowicie zdewastują Twój basen.
Jak przechowywać umyty basen?
Ostatni etap to złożenie basenu na czas przechowywania. Folię basenową najlepiej zwinąć w rulon, a nie składać w prostokąt – brak zagięć lepiej ochroni przed ewentualnym pękaniem materiału. Postaraj się również, aby basen był składowany w suchym miejscu zabezpieczonym od mrozu. To sprzęt projektowany na sezon letni, dlatego osiadający na nim śnieg czy szron mogą doprowadzić do powstania uszkodzeń.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.