Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Materiał sponsorowany przez Przepisy.pl | 
aktualizacja 

Sposób na idealną botwinkę — jak ugotować tę aromatyczną zupę?

Botwinka to prawdziwa królowa wśród zup serwowanych w sezonie wiosenno-letnim. Delikatna w smaku, prosta w przygotowaniu – nic dziwnego, że kiedy tylko botwina pojawia się na straganach, chętnie korzystają z niej miłośnicy warzywnych przysmaków. W jaki sposób ugotować zupę z młodych buraków, aby jej smak, kolor i aromat odzwierciedlały wszystkie walory wiosny?

Sposób na idealną botwinkę — jak ugotować tę aromatyczną zupę?
(materiały partnera)

Czym się różni botwinka od barszczu?

Chociaż do przygotowania obydwu tych zup używa się buraka, to jednak kluczową różnicą jest to, z jakich jego części powstają i w jakiej porze roku. Barszcz gotuje się z korzeni tego warzywa, zbieranych jesienią. Natomiast botwinkę gotuje się z młodych liści i łodyg buraków. To sprawia, że jej smak jest łagodniejszy. Mimo że staropolskie przepisy opierają się na użyciu mięsnego wywaru do jej przyrządzenia, z biegiem czasu zostały one poddane modyfikacji, tak aby entuzjaści czysto warzywnych zup również mogli odkrywać jej uroki w pierwsze wiosenne dni.

Co jest potrzebne do ugotowania aromatycznej botwinki?

Botwinka nie bez przyczyny nazywana jest często zupą nowalijkową. Jej składniki obejmują nie tylko młode buraczki, ale również ziemniaki oraz pierwszą w sezonie młodą włoszczyznę. To właśnie sekret jej idealnego smaku. Z włoszczyzny przygotujecie bulion warzywny, który będzie bazą botwinki. Jeśli jednak nie wyobrażacie sobie zupy bez mięsa, aby zachować jej delikatność, użyjcie porcji rosołowej z kurczaka lub cielęciny z kością. Niezwykle ważne są także dodatki. Aby wasza wiosenna zupa smakowała wybornie, będziecie potrzebować niewielkiej ilości przypraw i soku z cytryny. Całość dopełnią śmietanka, koperek oraz jajka ugotowane na twardo.

Botwinka – sposób przygotowywania

Jeśli gotujecie tę zupę na mięsie, to właśnie ono powinno trafić do garnka jako pierwsze. Potem dopiero należy dodać warzywa, ponieważ gotują się krócej. Botwinka powinna być starannie umyta i pokrojona na małe kawałki. Pamiętajcie, że będą potrzebne także jej liście i łodygi. Jeśli pęczki są nieduże, można także dodać startego buraka średniej wielkości. Całość gotujcie ok. 20 minut. Następnie botwinkę należy zakwasić sokiem z cytryny i dodać przyprawy. Na koniec wlejcie trochę śmietanki, połączonej z mąką. Możecie użyć zarówno śmietanki 30%, jak i 18%, w tym drugim przypadku warto przed wlaniem do garnka rozmieszać ją z odrobiną gorącej zupy, żeby nie powstały grudki.

Jak podawać botwinkę na talerzu?

Botwinka nie tylko doskonale smakuje, ale także świetnie się prezentuje na talerzach. Najczęściej serwuje się ją z jajkiem na twardo oraz koperkiem. Można jednak nieco odbiec od klasycznej formy podania, dodając tuż przed końcem gotowania majeranek, a zamiast śmietany użyć jogurtu naturalnego. Udekorowana białymi kleksami zupa będzie wyglądała jeszcze bardziej okazale. Obok tak podanej botwinki nikt nie przejdzie obojętnie!

Botwinka na zimno, czyli wyśmienity chłodnik litewski idealny na gorące dni

Ta zupa smakuje doskonale nie tylko na ciepło! Sposób przygotowania dobrze znanego i uwielbianego w upały chłodnika wcale nie jest skomplikowany. Botwinkę ugotujcie dokładnie tak samo, pomińcie jedynie ziemniaki. W czasie, kiedy młode buraczki będą się gotowały, możecie przygotować resztę składników. Będziecie potrzebować jedynie ogórków gruntowych, rzodkiewki oraz kefiru lub maślanki. Warzywa należy zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Następnie wystarczy połączyć schłodzoną botwinkę z warzywami i kefirem. Tak przygotowany chłodnik litewski wstawcie do lodówki na ok. godzinę. Kiedy zupa będzie się chłodzić, ugotujecie jajka i pokrójcie je w ósemki. Teraz już wystarczy tylko podać zimną botwinkę na stół!

Boćwina czy botwina – czy to jest to samo?

Stosowanie zamiennie tych dwóch nazw nie jest właściwe. Zupę botwinkę gotuje się bowiem z młodych buraków ćwikłowych. Natomiast boćwina to burak liściowy, posiadający zarówno znacznie większe liście, jak i łodygi. Tę pyszną zupę przygotujecie zatem właśnie z buraczków ćwikłowych, które są wyrwane z korzeniami wczesną wiosną.

Chcecie poznać prawdziwy smak wiosny, pachnący pierwszymi nowalijkami? Koniecznie wypróbujcie przepis na pyszną botwinkę ze strony przepisy.pl!

Materiał sponsorowany przez Przepisy.pl
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 24.11.2024 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Żona i syn Karola Nawrockiego. Kim są bliscy kandydata PiS na prezydenta?
Prezydent Erdogan rozmawiał z Putinem. Zapewnia: Ankara będzie działać na rzecz pokoju
Policjant zginął na służbie w Warszawie. Ruszyła zrzutka na pomoc rodzinie
Groza w krakowskiej komunikacji miejskiej. Chodzi o pluskwy
Amerykańskie jednostki rakietowe pojawią się na japońskich wyspach. To odpowiedź na rosnące napięcia wokół Tajwanu
Wielka wygrana młodych Polaków. Byli najlepsi w tej dziedzinie
Wybory 2025. PiS ogłosił nazwisko swojego kandydata na prezydenta
Zmarł właściciel ośrodka sportowego. Wcześniej ratował syna z pożaru
Fani zacierają ręce. Niebawem zjedzą kebsa u Lukasa Podolskiego
To święto od lat znane w Polsce. Mało osób wie o jego istnieniu
Powtórka wyborów wójta w Korycinie. Decydujący jeden głos
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić