Czy forma on-line w przypadku studiów podyplomowych przestanie istnieć?
Na początek spieszymy z wyjaśnieniem wątpliwości wyrażanych przez potencjalnych słuchaczy studiów podyplomowych. Mianowicie zastanawiają się oni, czy studia podyplomowe on-line są w dalszym ciągu możliwe do realizacji, biorąc pod uwagę fakt zakończenia w naszym kraju stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego.
W tym miejscu trzeba z przykrością przypomnieć, że ostatnie doniesienia wskazują na powrót koronawirusa w zmodyfikowanej postaci. Oznacza to, że rezygnacja z formuły on-line nie nastąpi. Poza tym obowiązujące przepisy nie dezawuują możliwości prowadzenia wykładów oraz ćwiczeń na odległość, tym bardziej organizowania studiów podyplomowych on-line, których program zależy wyłącznie od uczelni.
Mamy nadzieję, że powyższe wyjaśnienie ucieszy wszystkich, którzy pragną odnaleźć się w świecie dzisiejszego rynku pracy, chcą awansować, czy też myślą o poszerzaniu swoich możliwości za pośrednictwem studiów podyplomowych on-line.
Czym są studia podyplomowe i jakie dają uprawnienia?
Studia podyplomowe dedykowane są osobom posiadającym dyplom uczelni wyższej z tytułem licencjata, magistra, czy inżyniera. Nauka w zależności od obranego kierunku oraz programu trwa zwykle od 2 do 3 semestrów.
Studia podyplomowe on-line wieńczy uzyskanie świadectwa (nie dyplomu), po obronie własnoręcznie napisanej pracy dyplomowej. Gwoli wyjaśnienia, część uczelni preferuje wystawienie oceny kończącej kształcenie, uzyskanej ze średniej wszystkich ocen cząstkowych.
Kolejnym argumentem przemawiającym za podjęciem studiów podyplomowych on-line, jest fakt, że naukę można rozpocząć zarówno po obronie pracy licencjackiej lub magisterskiej, jak i w ciągu całego życia. Nie ma limitów wiekowych, nie jest też odgórnie określona liczba studiów podyplomowych, w których można uczestniczyć.
Wyjątkiem są tutaj studia kwalifikacyjne (np. tyflopedagogika, oligopedagogika), których ukończenie on-line wymaga posiadania kwalifikacji pedagogicznych.
Zalety studiów podyplomowych on-line
Mimo że studia podyplomowe on-line są stosunkowo nową formą kształcenia, ich popularność systematycznie wzrasta. Nie bez wpływu na taki stan rzeczy ma rozwój technologii, stwarzający zupełnie nowe możliwości:
- nauka z dowolnego miejsca;
- dostęp do materiałów dydaktycznych przez internet;
- oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdy i zakwaterowanie;
- interakcja z innymi studentami i prowadzącymi przez platformy e-learningowe;
- elastyczność w planowaniu zajęć i egzaminów.
Jest to wręcz idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie byliby w stanie pogodzić kariery zawodowej z regularnymi studiami. Studia podyplomowe on-line są świetnym uzupełnieniem studiów wyższych, dających co prawda szeroką, lecz ogólną wiedzę w określonej dziedzinie (ekonomia, prawo, psychologia, marketing).
Węższa specjalizacja jest często kluczem do zdobycia atrakcyjnej pracy lub awansu. Studia podyplomowe on-line to też doskonały sposób na przebranżowienie się, w stosunkowo krótkim okresie.
Z pewnością ogromnym ułatwieniem przy podejmowaniu decyzji o dalszym kształceniu jest to, że w formule on-line kandydat nie jest ograniczony do jednej lokalizacji. Innymi słowy, będąc mieszkańcem Gdańska, można studiować w Łodzi, nie martwiąc się o dojazdy, czy zakwaterowanie.
Jak zorganizowane są studia podyplomowe on-line?
Jedną ze sprawdzonych formuł kształcenia, w której odbywają się studia podyplomowe on-line, jest blended learning, łączący tradycyjną metodę nauczania (bezpośredni kontakt z wykładowcą) z aktywnościami odbywającymi się zdalnie (e-learning) oraz innymi formami wsparcia (np. ćwiczenia określonych umiejętności w grupach).
Potencjalnych słuchaczy studiów podyplomowych z pewnością zainteresuje fakt, że programy blended learningowe tworzą przyjazne i wspierające studenta środowisko, w którym szkolący się mogą dowolnie poszukiwać informacji, doskonalić swoje zdolności oraz korzystać z cennych rad i wskazówek. W efekcie jest to bodaj najbardziej efektywny proces edukacyjny, gwarantujący nie tylko nabycie wiedzy, lecz także zrozumienie niuansów obowiązujących w danej specjalizacji. Przyjrzyjmy się, jak to wygląda w przypadku Centrum Kształcenia Podyplomowego?
Uczestnicząc w zajęciach realizowanych na Platformie Zdalnego Nauczania Polskiego Uniwersytetu Wirtualnego, słuchacze mają do wyboru dwie możliwości:
- Studia on-line ze zjazdami w siedzibie AHE;
- Studia 100% on-line.
W pierwszym przypadku studia podyplomowe online wzbogacone są o spotkania weekendowe odbywające się w siedzibie uczelni. Informacje na ten temat słuchacze znajdą w opisach dostępnych kierunków kształcenia. Wybierając studia 100% on-line, słuchacz decyduje się na realizację części stacjonarnej za pośrednictwem webinarów.
Dodatkowo do dyspozycji słuchaczy są studia:
- Weekendowe;
- Hybrydowe.
Studia weekendowe
Zajęcia w tym trybie odbywają się w weekendy. Zjazdy składają się z dłuższych bloków godzinowych, dzięki czemu student nie jest zobowiązany pojawiać się na uczelni każdego dnia, zyskując możliwość swobodnego zarządzania swoim czasem.
Studia hybrydowe
Formuła polega na połączeniu zajęć stacjonarnych z zajęciami on-line. Pamiętajmy jednak, że studia hybrydowe nie są tym samym, co wcześniej wymienione studia weekendowe.
Studia podyplomowe on-line – jakie kierunki można wybrać?
Lista dostępnych kierunków jest doprawdy imponująca! Zwykle ich dobór odzwierciedla sytuację na rynku pracy oraz zapotrzebowanie słuchaczy odzwierciedlające się choćby w liczbie studentów na danych kierunkach w latach ubiegłych.
Proponowane kierunki:
- Administracyjne;
- Biznesowe;
- IT;
- Medyczne;
- Pedagogiczne;
- Psychologiczne;
- Sport;
- Zarządzanie.
Przygotowując kierunki kształcenia obecnych i przyszłych słuchaczy, uczelnia bierze pod uwagę trzy główne założenia:
- Aktualna i Nowoczesna Wiedza – programy kształcenia są odpowiedzią na współczesne wyzwania, poprzez przekazywanie aktualnej i nowoczesnej wiedzy;
- Kreowanie Umiejętności i Kompetencji Społecznych – ukierunkowane jest na rozwój umiejętności interpersonalnych, a także kompetencji społecznych;
- Inwestycja w Najwyższą Jakość Edukacji – uczelnia od lat inwestuje w najwyższą jakość edukacji, co przynosi wymierne efekty w postaci doskonałych warunków sprzyjających nabywaniu wiedzy.
Konsekwentna realizacji powyższych celów pozwoliła uczelni zwiększyć dostępność edukacji dla wszystkich, niezależnie od miejsca zamieszkania, sytuacji społecznej czy statusu materialnego. To nie wszystko!
Poprzez nowoczesne i różnorodne formy kształcenia, uczelnia umożliwia sprawniejszą i bardziej satysfakcjonującą kreatywność w kontekście wyboru możliwie najlepszej ścieżki kariery. W znacznym stopniu objawia się to w gotowości studentów do zmian oraz wyzwań, jakie niesie za sobą współczesny rynek pracy.
Studia podyplomowe on-line wyróżnione za "Najwyższą Jakość Studiów" H2
Wspomniane już wcześniej Centrum Kształcenia Podyplomowego może z dumą pochwalić się certyfikatem przyznawanym w ramach programu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego "Uczelnia Liderów 2023".
Dodatkowo proponowane kierunki studiów zyskały uznanie autorów programu certyfikacji szkół wyższych, co zostało oficjalnie potwierdzone wyróżnieniem za "Najwyższą Jakość Studiów". To wyjątkowo cenne wyróżnienie, ponieważ przyznawane jest uczelniom, których słuchacze mają dostęp do najbardziej zaawansowanych i innowacyjnych rozwiązań, gwarantujących najwyższą efektywność kształcenia.
W tej sytuacji świadectwo ukończenia studiów podyplomowych w Centrum Kształcenia Podyplomowego jest dla przyszłego pracodawcy rękojmią najwyższych kompetencji, jakimi dysponuje kandydat na dane stanowisko.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.