1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie nowa ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Celem regulacji jest stworzenie systemu, który w czasie pokoju będzie chronił obywateli, a w razie wojny przekształci się w obronę cywilną.
Podpisana przez prezydenta w grudniu ustawa jest jednym z priorytetowych projektów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak podkreśla resort, nowe przepisy rewolucjonizują dotychczasowy system ochrony ludności.
Ustawa określa zadania ochrony ludności zarówno w czasie pokoju, jak i wojny. Wprowadza zasady planowania ochrony, funkcjonowania systemu wykrywania zagrożeń oraz ostrzegania i alarmowania. Określa także zasady użytkowania obiektów zbiorowej ochrony oraz organizację obrony cywilnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
System ochrony ludności opiera się na istniejących strukturach, takich jak Państwowa Straż Pożarna, ochotnicze straże pożarne, system zarządzania kryzysowego oraz Państwowe Ratownictwo Medyczne.
W przypadku wprowadzenia stanu wojennego, system ochrony ludności przekształci się w obronę cywilną, której celem będzie ochrona obywateli przed zagrożeniami wynikającymi z działań zbrojnych.
Nowy system ma być nowoczesny i kompleksowy, odpowiadający na zagrożenia militarne oraz naturalne. Ważnym elementem są rozporządzenia, w tym dotyczące uznawania obiektów budowlanych za budowle ochronne.
Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz zaznaczył, że resort planuje sprawdzić i doprowadzić do stanu użytkowego obiekty zbiorowej ochrony oraz rozwijać system ostrzegania i alarmowania. Wzmocniony zostanie także potencjał Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.