Wiktor Bater zmarł w wieku 54 lat. Nie podano przyczyny śmierci. Smutne wieści przekazała redakcja Halo Radio. Wiktor Bater jako pierwszy poinformował Polaków o rozbiciu się prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Czekał na polską delegację na cmentarzu w Katyniu, kiedy otrzymał telefon od przyjaciela, dyplomaty z MSZ. Na miejsce wypadku pokierował go poczęstowany papierosem funkcjonariusz FSB.
Wiktor Bater. Życiorys
Bater był uważany za jednego z najlepszych polskich korespondentów wojennych radiowych i telewizyjnych. W pracy jeździł po najtrudniejszych rejonach świata – od Bałkanów, po Kaukaz, Czeczenię, Afganistan, Izrael, Irak i Bliski Wschód. Widział rzezie na ludności cywilnej oraz najgłośniejsze konflikty zbrojne. Od 1994 roku pracował jako dziennikarz w Rosji dla Polskiego Radia, TVN, TVP, Polsatu, tygodnika ”Wprost” i Radia ZET.
Dzień katastrofy w Smoleńsku Bater wspominał jako jeden z najtrudniejszych w karierze. Jako korespondent wojenny znajdował się na miejscu tragicznego ataku na szkołę w Biesłanie 1 września 2004 roku. Sam został lekko rany, był też świadkiem dramatycznych scen w zniszczonej szkole oraz kostnicy, gdzie rodzice opłakiwali swoje dzieci. W trakcie walk między stroną rosyjską i czeczeńską zginęły wówczas 334 osoby, w tym 156 dzieci, a kolejnych 800 zostało rannych.
Zobacz też: Koronawirus i fake newsy. "W dezinformację mogą być zaangażowane obce wywiady"
Praca Wiktora Batera była powszechnie doceniana. Otrzymał nagrodę Grand Press (za newsy w 2010 roku) i nominację do tytułu Dziennikarza Roku miesięcznika PRESS. Bater miał na swoim koncie liczne publikacje o Rosji, także w prasie. W swoich relacjach obnażał fakty dotyczące frontu wojennego, potrafił budować napięcie w swoich tekstach bez koloryzowania.
Bater miał żonę Shazi i syna Leona. Jego ostatni wpis na Twitterze dotyczył zmarłego przyjaciela, znanego fotoreportera z Gdańska, Macieja Kosycarza: "Przyjacielu... jak Cię w tych koronaczasach pożegnamy?".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.