Zgodnie z sejmowym harmonogramem dyskusja nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy zaplanowana jest w godzinach 16:30–18:00. Inicjatywę tę przedstawiła pod koniec października szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej i jednocześnie posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
W uzasadnieniu projektu jego pomysłodawcy podkreślili, że Wigilia ma ogromne znaczenie dla wielu pracowników i ich rodzin. Autorzy zauważyli również, że wielu pracodawców dostrzegając to, już teraz skraca czas pracy w tym dniu, aby umożliwić pracownikom bezpieczny powrót do domu i przygotowanie się do świąt.
Wigilia Bożego Narodzenia wiąże się też z podróżami oraz wyjazdami pracowników oraz ich rodzin, aby ten wyjątkowy czas mogli spędzić z rodzicami, dziadkami, osobami starszymi, którzy często mieszkają w różnych miejscach w Polsce. Proponowane rozwiązanie umożliwi rozłożenie ruchu drogowego na dłuższy czas, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa podróżujących w tym okresie — można przeczytać w uzasadnieniu ustawy, cytowanym przez Polską Agencję Prasową.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kolejną zaletą wprowadzenia wolnej Wigilii Bożego Narodzenia miałoby być ułatwienie rodzicom sprawowanie opieki nad dziećmi, które w tym dniu nie uczestniczą już w zajęciach szkolnych.
Projekt przypomina również, że Wigilia jest ustawowo dniem wolnym od pracy w takich krajach jak Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Słowacja i Węgry.
Kiedy Wigilia może stać się dniem wolnym od pracy?
Do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem wyznaczono posłankę Katarzynę Ueberhan. Obecnie w Polsce dniami wolnymi od pracy są m.in.: Nowy Rok, Święto Trzech Króli, pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy, Święto Pracy, Święto Narodowe Trzeciego Maja, Boże Ciało, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych, Narodowe Święto Niepodległości oraz pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia.
Propozycja Lewicy spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony związków zawodowych: Solidarności, OPZZ i Forum Związków Zawodowych. Przewodniczący Solidarności Piotr Duda w rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreślił, że Solidarność "od lat stoi na stanowisku, że Wigilia powinna być dniem wolnym od pracy".
Podpisanie ustawy ustanawiającej Wigilię Bożego Narodzenia dniem wolnym od pracy zapowiedział już jakiś czas temu prezydent Andrzej Duda. Jak wskazują politycy różnych stron polskiej sceny politycznej, mało prawdopodobne jest, żeby Polacy już w tym roku cieszyli się wolnym 24 grudnia. Mówili o tym m.in. wicepremier Krzysztof Gawkowski i Marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.