To znaczy, że ważne jest to co jemy, a czego sobie odmawiamy. Źle skomponowana dieta, uboga w witaminy i minerały, bazująca na wysoko przetworzonej żywności wpływa na pogorszenie się wzroku.
Dieta sprzyjająca dobrej kondycji wzroku nie musi być szczególnie wyrafinowana, ale ważne, żeby znalazły się w niej konkretne witaminy, minerały oraz inne składniki, których dobroczynne działanie zostało naukowo potwierdzone.
Chcesz zapobiec obumieraniu komórek, które budują tkankę gałek ocznych?
Sięgaj po produkty bogate w przeciwutleniacze. Właściwości przeciwutleniające mają:
- Witamina E, którą znajdziesz np. w olejach roślinnych, migdałach, jajkach, marchwi, brukselce, orzechach, kiełkach pszenicy a także w zielonych warzywach. Chroni ona soczewkę przed mętnieniem, plamkę żółtą przed zwyrodnieniem oraz wzmacnia naczynia krwionośne.
- Witamina C, w którą bogate są cytrusy, natka pietruszki, brokuły, pomidory oraz brukselka. Regularne spożywanie witaminy C zmniejsza ryzyko wystąpienia zaćmy nawet o 60%.
- Luteina, czyli żółty barwnik ksantofilowy z grupy karotenoidów, występujący głównie w zielonych warzywach, takich jak jarmuż czy szpinak a także w kiełkach zbóż, jajkach, natce pietruszki, nektarynkach, czarnych porzeczkach i awokado. Działanie luteiny można porównać do działania filtra UV.
- Zeaksantyna, czyli izomer (bliźniaczy związek chemiczny) luteiny. Znajdziesz go w zielonych warzywach, kukurydzy, dyni, arbuzie, jagodach goji a także w żółtku.
Obydwa ksantofile, czyli luteina i zeaksantyna znajdują się w siatkówce oka, a ich największe stężenie znajdziemy w tzw. plamce żółtej. Stałe zasilanie oka w te dwie substancje gwarantuje jego ochronę przed promieniowaniem UV, szkodliwym działaniem światła niebieskiego a także jest elementem profilaktyki takich chorób jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Specjaliści są zdania, że luteina i zeaksantyna powinny być dostarczane w diecie albo suplementowanie razem, co zapewnia uzyskanie efektu zwanego synergizmem hiperaddycyjnym. Polega on na tym, że w konkretnej sytuacji dwie substancje użyte razem zadziałają silniej niż gdyby zastosowano tylko jedną z nich.
Co jeszcze powinno znaleźć się w diecie dobrej dla zdrowia oczu?
- Witamina A, którą znajdziesz w nabiale, rybach, owocach i warzywach. Odpowiada ona za dobre widzenie w dzień i w nocy.
- Witamina D, którą znajdziemy w rybach (tuńczyku, łososiu, dorszu, śledziu, makreli, sardynkach), tranie i w nabiale. Bierze ona udział w regulacji ciśnienia wewnątrz gałki ocznej.
- Cynk, którego dużo jest w pestkach dyni oraz słonecznika, jajkach, pełnoziarnistym pieczywie oraz rybach. Bierze on udział w tworzeniu pigmentów wzrokowych w siatkówce, dlatego jego niedobór cynku może prowadzić do tzw. ślepoty nocnej.
- Miedź, obecna w produktach pełnoziarnistych, orzechach, ryżu naturalnym, podrobach i suszonych owocach. Zapewnia ona odpowiednią trwałość naczyń krwionośnych oka i wzmocnienie nerwu wzrokowego.
- Długołańcuchowe kwasy tłuszczowe Omega-3 EPA i DHA, czyli tzw. zdrowe tłuszcze. Są one niezbędne z uwagi na fakt, że witaminy A i E, są rozpuszczalne w tłuszczach, a także dlatego, że pomagają osobom chorującym na przewlekły zespół suchego oka, mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia retinopatii cukrzycowej i są skuteczne w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej.
Starannie zaplanowana dieta pomaga utrzymać nasze oczy w optymalnym stanie oraz zachować ostrość wzroku na wysokim poziomie. Obok wspomnianej żywności wysoko przetworzonej, powinniśmy unikać też tłuszczów zwierzęcych i cukru.
Warto również zadbać o nawodnienie organizmu. Kiedy zapominamy o regularnym sięganiu po wodę, oczy zaczynają wysychać, piec, zmniejsza się ilość i skład filmu łzowego, a śluzówka staje się bardziej podatna na urazy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.