W ciągu ostatnich pięciu lat organizacja zainwestowała ponad 10 mld dolarów w technologię, dzięki której może być o krok przed przestępcami. Warto jednak do tych warstw zabezpieczeń dołożyć jeszcze jedną – swoją uwagę i pamiętać o poniższych wskazówkach, dzięki którym zachowacie spokój ducha zarówno przed wyjazdem, jak i w trakcie podróży.
1. Lubisz wyprawy na ryby? Uważaj, by samemu nie połknąć haczyka
Eksperci Visa zajmujący się ochroną płatności przewidują, że w wakacje nasilą się kampanie phishingowe[3]. Polegają one na wabieniu konsumentów okazyjnymi ofertami podróży lub noclegów i nakłaniania ludzi do odwiedzenia fałszywych stron, przez co narażają oni swoje urządzenia elektroniczne oraz dane wrażliwe na wykorzystanie przez osoby niepowołane.
Aby uniknąć phishingu:
- Zawsze sprawdzaj adres URL i adres mailowy pod kątem literówek, aby upewnić się, że pochodzą z legalnego źródła.
- Pamiętaj, że kontaktujące się z tobą numery mogą być fałszywe. Zamiast odbierać telefon od nieznanego numeru albo odpowiadać na smsy, wyszukaj kontakt telefoniczny banku lub firmy, które wydały twoją kartę płatniczą. Upewnij się, że wiadomości pochodzą od nich.
- Skonfiguruj dwuskładnikowe uwierzytelnianie na swoich kontach i urządzeniach.
2. Nie daj się nabrać na rzekomo atrakcyjne okazje wynajmu
Oszuści publikują oferty noclegów po niskiej cenie na legalnych serwisach, a konsumenci, przekonani o tym, że trafili na świetną okazję, płacą im za pośrednictwem platformy lub bezpośrednio (co samo w sobie powinno wzbudzić czujność). Na takie "atrakcje" muszą szczególnie uważać Polacy organizujący zagraniczne podróże samodzielnie, gdyż aż 70% z nich chętnie kupuje w internecie usługi noclegowe, a 43% transportowe. Może się okazać, że gdy dotrą na miejsce, wynajętego lokalu w ogóle nie ma albo nie wygląda on tak, jak w ofercie.
Aby nie dać się zwieść oszustom:
- Wyszukaj wskazany w ofercie adres i sprawdź, czy lokal znajduje się w danym miejscu.
- Sprawdź w wyszukiwarce, skąd pochodzi zdjęcie – mogło zostać wzięte z banku zdjęć albo to fotografia innej lokalizacji.
3. Zachwycaj się widokami, ale nie trać z oczu tego, co się dzieje wokół ciebie
Niektórzy przestępcy preferują tradycyjne metody i "polują" na torebki czy portfele. Aby uchronić się przed kieszonkowcami:
- Zwiedzając, staraj się nosić rzeczy w czymś, co możesz trzymać blisko ciała. Trudniej coś ukraść z "nerki" niż z torby na ramię. Im bliżej ciała będziesz trzymać swoje rzeczy, tym łatwiej wyczujesz, że ktoś chce cię okraść.
- Zapisz w telefonie numer, pod którym możesz zastrzec kartę. W przypadku utraty lub kradzieży karty, możesz skorzystać z usługi, dzięki której utracona karta zostanie zastąpiona cyfrową, a Visa prześle ci w imieniu banku cyfrowy duplikat na skrzynkę mailową albo sms-em. Możesz od razu ją aktywować i dodać do portfela cyfrowego.
Lato powinno być czasem odpoczynku i relaksu. Podczas wakacji podróżuj bezpiecznie i świadomie, nie pozwalając oszustom na kradzież Twojego spokoju.
[1] Visa PFD
[2] O ile nie zostało wskazane inne źródło, dane przytoczone w tym materiale pochodzą z badania Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2024. Badanie objęło Polskę, Czechy, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Chorwację oraz Słowację, i zostało przeprowadzone przez firmę badawczą GfK Polonia – spółkę NIQ w kwietniu 2024 r., na reprezentatywnej próbie 1000 respondentów (18-65 lat) w każdym z tych państw
[3] Visa PFD
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.