Firmy dotknięte kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa będą mogły zaoszczędzić na wynagrodzeniach pracowników. Dużo łatwiej niż dotychczas będzie można również pracownika zwolnić. Nowe antykryzysowe przepisy przewidują w tych zakresach dużą swobodę.
Projekt tarczy antykryzysowej 3.0. Niższe pensje dla pracowników
Obcinanie czasu pracy. Nowy projekt zawiera zapisy, które pozwolą pracodawcy na zredukowanie czasu pracy pracownika, a w konsekwencji uszczuplenie jego wynagrodzenia. Takie obcięcie pensji będzie dopuszczalne w zakresie 10 proc. Przedsiębiorca nie będzie musiał takiej decyzji uzgadniać z pracownikiem ani związkami zawodowymi. Wystarczy jedynie, że wyda odpowiednie oświadczenie.
Projekt tarczy antykryzysowej 3.0. Łatwiejsze zwalnianie pracowników
Nowelizacja przepisów antykryzysowych, która być może zostanie przyjęta przez Sejm RP jeszcze w tym tygodniu, zakłada także łatwiejsze zwalnianie pracowników. Wśród osób, które mogą zostać zwolnione w pierwszej kolejności wymienia się te z dodatkowymi dochodami, czyli rencistów, emerytów i rentierów. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, pracownik będzie mógł zostać zwolniony nawet poprzez wiadomość e-mail.
Zobacz także: Tarcza antykryzysowa. Minister tłumaczy, skąd weźmie pieniądze
W projekcie nie znalazły się nasze postulaty dotyczące uelastycznienia czasu pracy ani wydłużenia możliwości korzystania z zatrudnienia na czas określony – mówi Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan. Pracodawcy teraz przede wszystkim walczą o to, żeby pracowników nie zwalniać, i na tym powinny się skupić regulacje rządowe – dodaje.
Projekt tarczy antykryzysowej 3.0. Pomoc dla pracodawców i samorządów
Tarcza, w swojej nowej wersji, zakłada także dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych. Ma to pomóc firmom w utrzymaniu płynności finansowej i obniżeniu kosztów działalności. W nowej Tarczy są również zapisy o zmianach w zamówieniach publicznych. W ich myśl, przedsiębiorca nie musiałby płacić kary w przypadku niedotrzymania terminu realizacji takiego zamówienia.
Ułatwienia dla samorządów. Nowelizacja przepisów antykryzysowych zawiera zapisy o uelastycznieniu reguł fiskalnych i zadłużania się. Rozwiązanie to w rozmowie z Rzeczpospolitą krytykuje prezydent Lublina. Zdaniem Krzysztofa Żuka "nie jest to realna pomoc".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.