Dlaczego odpowiednia dieta zwierząt jest istotna?
Wraz z uczłowieczeniem domowych pupili, właściciele zwierząt stają się szczególnie zaangażowani w proces żywienia psów czy kotów. Istotnym staje się zwracanie uwagi na to, czym karmione są zwierzęta. Właściciele przy wyborze karmy biorą pod uwagę nie tylko jej walory odżywcze, ale i upodobania smakowe swoich podopiecznych. Aby wybrać dla swojego zwierzaka najlepszą możliwą dietę, z pewnością warto skonsultować się z weterynarzem lub zwierzęcym żywieniowcem. Specjalista pomoże zdecydować, jaki rodzaj i ile jedzenia jest odpowiednie dla zwierzęcia. Dobór właściwej karmy zależy w głównej mierze od rasy, wagi, wieku i poziomu aktywności psa czy kota. I co ważne - skład odżywczy to jedno, ale liczy się też smak.
- Pet parents w codziennej diecie pupila odchodzą od karmienia ich resztkami ze stołu – zauważa Magdalena Sztylkowska. Wiedzą, że takie nawyki zazwyczaj kończą się, u ich pupili problemami żołądkowymi – dodaje. Skoro pies lub kot to nasza najbliższa rodzina, to dbamy o jego dobrostan.
Wzrost sprzedaży karm dobrej jakości przeznaczonych dla pupili
Dlatego naturalne karmy dobrej jakości cieszą się powodzeniem. Konsumenci chętnie płacą więcej za produkty, które cechuje m.in. krótki skład, naturalne składniki i brak sztucznych dodatków. Zwyczajnie chcą dać wszystko co najlepsze dla swojego psiego lub kociego podopiecznego. Tak samo jest jeśli chodzi o podawanie zwierzakom smakołyków i przekąsek. Wybór pada na te z póki "super foods" dla zwierząt. Mają być pożywne, dostarczać zwierzakom przyjemności z jedzenia, ale i pomagać utrzymać je w dobrej kondycji.
Według danych sprzed 2 lat, posiłki wydawane kotom i psom z karmy gotowej stanowiły w Polsce zaledwie około 40 procent. wszystkich wydawanych im posiłków. - Wraz z rosnącym trendem humanizacji zwierząt oraz coraz większą świadomością konsumencką na temat potrzeby i benefitów płynących z prawidłowego żywienia zwierząt, widzimy znaczny wzrost w podawaniu odpowiednich karm – dodaje Magdalena Sztylkowska. Także portal agroindustry.pl zauważa, że światowy rynek karmy dla zwierząt domowych rośnie z roku na rok.
- Pomimo pandemii, która obniżyła wzrost PKB w Europie Wschodniej, rynek karm dla zwierząt domowych wzrósł, osiągając w 2020 r. sprzedaż na poziomie 2 mln ton i wartości 6,3 mld euro, co oznacza wzrost o 5 proc. i 3 proc. w ujęciu r/r. W Polsce wyniki okazały się jeszcze lepsze. Wzrost wolumenu sprzedaży wyniósł 6 proc., a wartości 4 proc. r/r, co w przełożeniu daje 387 tys. ton i 914 mln euro. Co więcej, zdaniem Stowarzyszenia Polkarma wzrost rynku karmy w Polsce jest jeszcze wyższy, gdyż wynosi ok. 7 proc. i powinien się utrzymywać przez kolejne kilka lat. – podaje agroindustry.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.