Wiewiórki pospolite występują powszechnie na terenie całego kraju. Osobniki żyjące w miejskich parkach praktycznie nie boją się ludzi. Przekonała się o tym pani Krystyna, która po otwarciu okna w mieszkaniu zauważyła wspinającą się do środka wiewiórkę.
"Gdy przyroda wchodzi do domu" - skomentowała kobieta.
Wiewiórki występują w lasach i parkach. Zasiedlają stare budki lęgowe, duże gniazda i dziuple. Same budują gniazda w wysokich partiach drzew, np. w rozwidleniu gałęzi. Tworzą je z patyków, trawy i mchu.
Czytaj także: Proboszcz zapowiada. Ministranci nie zarobią na kolędzie
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wiewiórki budują kilka gniazd, a każde z nich ma inne przeznaczenie – mogą one służyć do magazynowania jedzenia, pilnowania potomstwa oraz spania.
Wiewiórka jest zwierzęciem głównie roślinożernym. Jej przeważającym pożywieniem są nasiona drzew i orzechy. Z chęcią zjada także owoce leśne, pąki roślin, korę drzew i grzyby. Niekiedy sięga po żywność pochodzenia zwierzęcego – owady, larwy, ptaki czy jaja. Dieta wiewiórki jest dość zróżnicowana, ponieważ gryzoń ten potrafi dostosować się do aktualnych możliwości żywieniowych.
W odróżnieniu od wielu gryzoni nie zasypia na całą zimę. Wiewiórki zasypiają tylko w okresie największych mrozów. Przy lekkich zimach zdarzają się przypadki, że niektóre osobniki nie zasypiają w ogóle. Najbardziej aktywna jest o poranku i popołudniami, dlatego szansa na spotkanie jej w trakcie chłodnych miesięcy znacznie spada.
Wiewiórki szykują sobie przed zimą zapasy pożywienia. Chowają je m.in. w dziuplach rozmieszczonych w różnych odległościach od gniazda lub w ziemi. Często gromadzą tyle zapasów, że nie są w stanie ich wszystkich zjeść. To zaś przyczynia się do rozsiewania roślin na terenach, na których gromadzone lub transportowane są zasoby pożywienia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.