Kiedy zakończyć karmienie piersią?
Zgodnie z zaleceniami ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przez pierwsze pół roku życia niemowlę powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki[1]. Zdarzają się jednak sytuacje, w których karmienie piersią jest jednak utrudnione i ograniczone lub w ogóle niepraktykowane. Wtedy z pomocą młodym mamom i im pociechom przychodzi mleko modyfikowane.
Natomiast górna granica wiekowa dla karmienia piersią nie istnieje. To kwestia indywidualna, związana z różnorodnymi potrzebami malucha i sytuacją mamy.
Zmiana sposobu karmienia dziecka – krok po kroku
Odstawienie dziecka od piersi to zazwyczaj trudny moment, dlatego należy to dobrze przemyśleć i przygotować się na nadchodzące zmiany. Nie podejmuj decyzji pochopnie, pod wpływem chwili czy presji otoczenia.
Proces odstawiania od piersi rozpocznij nawet na kilkanaście tygodni przed całkowitym zakończeniem karmienia piersią, aby stopniowo oswajać dziecko i samą siebie z nową sytuacją. Nagłe odstawienie może skutkować różnymi problemami z piersiami, np. obrzękiem i bólem, zapaleniem sutka czy zastojem pokarmu.
Należy pamiętać, że mleko – czy to mleko matki, czy modyfikowane – powinno stanowić podstawę żywienia dziecka do 1. roku życia. Po tym czasie nadal zaleca się podawanie mleka modyfikowanego, ponieważ jest wzbogacone o składniki wspierające rozwój dziecka. Jeżeli zakończyłaś już karmienie piersią, nie rezygnuj z podawania mleka modyfikowanego.
Karmienie mieszane
Na początku zacznij od zastępowania jednego karmienia piersią dziennie karmieniem butelką ze swoim odciągniętym mlekiem. Po kilku dniach, gdy dziecko trochę oswoi się z nową sytuacją, możesz wprowadzić mleko modyfikowane. Jego wybór skonsultuj z lekarzem pediatrą, który pomoże dobrać właściwy produkt dla Twojej pociechy. Podawanie dziecku mleka modyfikowanego, bez konieczności rezygnowania z karmienia piersią, nazywane jest karmieniem mieszanym lub łączonym. Obserwuj, jak dziecko zareaguje na zmianę. Jeśli wszystko jest w porządku, dziecko zajada z apetytem – w następnych dniach kolejne karmienia piersią zastępuj podawaniem mleka modyfikowanego.
Karmienie mieszane jest pomocne nie tylko w sytuacji, kiedy kobieta planuje zakończyć karmienie piersią, ale również, gdy chce wrócić do pracy (chociaż powrót do aktywności zawodowej nie musi wiązać się z koniecznością rezygnacji z karmienia naturalnego).
Rozszerzanie diety a karmienie piersią
WHO rekomenduje – jeśli to możliwe – utrzymanie karmienia piersią do drugiego roku życia dziecka, przy jednoczesnym i stopniowym rozszerzaniu diety po 6. miesiącu życia. W uzasadnionych przypadkach nowe pokarmy można zacząć wprowadzać do jadłospisu już po ukończeniu 17. tygodnia życia[2].
Jeśli karmienie piersią niedługo się zakończy – ważne, aby dziecko znało inne smaki niż tylko mleka. Ułatwi to stopniowe odstawienie od piersi i zastąpienie mleka np. warzywnym puree, którego smak już wcześniej poznał.
Karmienie przed snem
Bardzo często najtrudniejsze okazuje się zrezygnowanie z karmienia wieczorem, przed snem. Bliskość mamy i ssanie piersi działają uspokajająco i gdy zaczyna tego brakować – maluch może odczuwać pewnego rodzaju niepokój i brak czegoś ważnego, znanego. Warto poprosić wtedy o pomoc tatę – niech to on usypia maleństwo, śpiewa mu i przytula przed snem, ewentualnie poda butelkę z naturalnym pokarmem lub mlekiem modyfikowanym.
Jeśli chodzi o nocne pobudki – ważna jest obserwacja dziecka i rozróżnienie czy dziecko płacze w nocy, ponieważ jest głodne, spragnione czy jedynie potrzebuje bliskości.
Przede wszystkim dużo spokoju, cierpliwości i bliskości
Odstawiając pociechę od piersi, uzbrój się w cierpliwość. Dla tak małego dziecka karmienie piersią jest czymś, co poznało na samym początku swojego życia i może być mu ciężko się od tego odzwyczaić. Dlatego poświęcaj mu dużo uwagi, przytulaj, uspokajaj, tłumacz co się dzieje, okazuj wsparcie. Zakładaj bluzki ograniczające dostęp do piersi. Zapoznawaj malucha z coraz to nowymi posiłkami, dostosowanymi do jego wieku. Niech będą pełnowartościowe, zdrowe i smaczne.
[1] https://www.bebiklub.pl/zywienie-dziecka/karmienie-mieszane/mleko-modyfikowane-kiedy-i-jak-podawac-dziecku
[2] https://ncez.pl/dzieci-i-mlodziez/dzieci-0-3/rozszerzanie-diety-niemowlat
Artykuł sponsorowany
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.