Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Artykuł sponsorowany | 

Jak łagodnie odstawić dziecko od piersi? Podpowiadamy

2

W życiu każdej karmiącej piersią mamy przychodzi moment, w którym musi podjąć decyzję o odstawieniu dziecka od piersi. Bez względu na powód, nie jest to łatwy proces. Karmienie piersią to szczególny czas nawiązywania więzi i budowania relacji. Dlatego zarówno ze strony mamy, jak i dziecka, mogą pojawić się różnorodne emocje związane z odstawieniem maluszka od piersi. Warto więc dać czas sobie i dziecku na stopniowe przyzwyczajenie się do nowej sytuacji.

Jak łagodnie odstawić dziecko od piersi? Podpowiadamy
(materiał klienta)
Artykuł sponsorowany

Kiedy zakończyć karmienie piersią?

Zgodnie z zaleceniami ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przez pierwsze pół roku życia niemowlę powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki[1]. Zdarzają się jednak sytuacje, w których karmienie piersią jest jednak utrudnione i ograniczone lub w ogóle niepraktykowane. Wtedy z pomocą młodym mamom i im pociechom przychodzi mleko modyfikowane.

Natomiast górna granica wiekowa dla karmienia piersią nie istnieje. To kwestia indywidualna, związana z różnorodnymi potrzebami malucha i sytuacją mamy.

Zmiana sposobu karmienia dziecka – krok po kroku

Odstawienie dziecka od piersi to zazwyczaj trudny moment, dlatego należy to dobrze przemyśleć i przygotować się na nadchodzące zmiany. Nie podejmuj decyzji pochopnie, pod wpływem chwili czy presji otoczenia.

Proces odstawiania od piersi rozpocznij nawet na kilkanaście tygodni przed całkowitym zakończeniem karmienia piersią, aby stopniowo oswajać dziecko i samą siebie z nową sytuacją. Nagłe odstawienie może skutkować różnymi problemami z piersiami, np. obrzękiem i bólem, zapaleniem sutka czy zastojem pokarmu.

Należy pamiętać, że mleko – czy to mleko matki, czy modyfikowane – powinno stanowić podstawę żywienia dziecka do 1. roku życia. Po tym czasie nadal zaleca się podawanie mleka modyfikowanego, ponieważ jest wzbogacone o składniki wspierające rozwój dziecka. Jeżeli zakończyłaś już karmienie piersią, nie rezygnuj z podawania mleka modyfikowanego.

Karmienie mieszane

Na początku zacznij od zastępowania jednego karmienia piersią dziennie karmieniem butelką ze swoim odciągniętym mlekiem. Po kilku dniach, gdy dziecko trochę oswoi się z nową sytuacją, możesz wprowadzić mleko modyfikowane. Jego wybór skonsultuj z lekarzem pediatrą, który pomoże dobrać właściwy produkt dla Twojej pociechy. Podawanie dziecku mleka modyfikowanego, bez konieczności rezygnowania z karmienia piersią, nazywane jest karmieniem mieszanym lub łączonym. Obserwuj, jak dziecko zareaguje na zmianę. Jeśli wszystko jest w porządku, dziecko zajada z apetytem – w następnych dniach kolejne karmienia piersią zastępuj podawaniem mleka modyfikowanego.

Karmienie mieszane jest pomocne nie tylko w sytuacji, kiedy kobieta planuje zakończyć karmienie piersią, ale również, gdy chce wrócić do pracy (chociaż powrót do aktywności zawodowej nie musi wiązać się z koniecznością rezygnacji z karmienia naturalnego).

Rozszerzanie diety a karmienie piersią

WHO rekomenduje – jeśli to możliwe – utrzymanie karmienia piersią do drugiego roku życia dziecka, przy jednoczesnym i stopniowym rozszerzaniu diety po 6. miesiącu życia. W uzasadnionych przypadkach nowe pokarmy można zacząć wprowadzać do jadłospisu już po ukończeniu 17. tygodnia życia[2].

Jeśli karmienie piersią niedługo się zakończy – ważne, aby dziecko znało inne smaki niż tylko mleka. Ułatwi to stopniowe odstawienie od piersi i zastąpienie mleka np. warzywnym puree, którego smak już wcześniej poznał.

Karmienie przed snem

Bardzo często najtrudniejsze okazuje się zrezygnowanie z karmienia wieczorem, przed snem. Bliskość mamy i ssanie piersi działają uspokajająco i gdy zaczyna tego brakować – maluch może odczuwać pewnego rodzaju niepokój i brak czegoś ważnego, znanego. Warto poprosić wtedy o pomoc tatę – niech to on usypia maleństwo, śpiewa mu i przytula przed snem, ewentualnie poda butelkę z naturalnym pokarmem lub mlekiem modyfikowanym.

Jeśli chodzi o nocne pobudki – ważna jest obserwacja dziecka i rozróżnienie czy dziecko płacze w nocy, ponieważ jest głodne, spragnione czy jedynie potrzebuje bliskości.

Przede wszystkim dużo spokoju, cierpliwości i bliskości

Odstawiając pociechę od piersi, uzbrój się w cierpliwość. Dla tak małego dziecka karmienie piersią jest czymś, co poznało na samym początku swojego życia i może być mu ciężko się od tego odzwyczaić. Dlatego poświęcaj mu dużo uwagi, przytulaj, uspokajaj, tłumacz co się dzieje, okazuj wsparcie. Zakładaj bluzki ograniczające dostęp do piersi. Zapoznawaj malucha z coraz to nowymi posiłkami, dostosowanymi do jego wieku. Niech będą pełnowartościowe, zdrowe i smaczne.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany
Autor: Artykuł Sponsorowany
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 18.01.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Grób Voita i Horowianki celowo zdewastowany? Turysta pokazał zdjęcia
Pociąg pędził prawie 300 km/h. 40-latek jechał między wagonami
"Smok Kampinoski". Niezwykły okaz w Parku Narodowym
Wprowadzono wysokie opłaty w polskich górach. Zła wiadomość dla narciarzy
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić