Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Artykuł sponsorowany | 

Pierwszy poród – co może Cię zaskoczyć?

0

Pierwsza ciąża wiąże się z dużymi emocjami. Od niedowierzania do niecierpliwego oczekiwania na przyjście malucha na świat. Jako przyszła mama musisz zmierzyć się z dużą ilością tzw. dobrych rad. Na pewno wysłuchasz też wielu historii porodowych. Jednak pamiętaj o tym, że – tak jak ciąża – tak samo każdy poród jest inny. Sprawdź, co Cię może zaskoczyć!

Pierwszy poród – co może Cię zaskoczyć?

Artykuł sponsorowany

Prawidłowo rozwijająca się ciąża trwa 40 tygodni, choć wszystkie ciężarne z pewnością zgodzą się z tym, że ostatni miesiąc ciąży ma minimum tysiąc dni. Termin porodu to bardzo umowna data. Wiesz, że w tym czasie rodzi się tylko 5% dzieci[1]? Donoszone noworodki przychodzą na świat między 38., a 42. tygodniem ciąży. Dowiedz się, czego możesz się spodziewać podczas porodu!

Co się dzieje podczas ciąży?

W pierwszej ciąży na pewno jesteś wszystkim zafascynowana. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, wykorzystaj wiarygodny kalendarz ciąży zamieszczony np. na stronie Lovi. Umieść w formularzu przewidywaną datę porodu, a na stronie pojawią się wszystkie ważne informacje o rozwoju malucha oraz o tym, co dzieje się z Twoim ciałem. Dowiesz się też, o czym warto pamiętać w kontekście zdrowia, a także jak powinna wyglądać prawidłowa dieta w tym okresie.

Czy to już? – skurcze Braxtona-Hicksa

Termin porodu coraz bliżej i nagle po całym dniu odczuwasz ciągnięcie w dole brzucha? To mogą być skurcze przepowiadające[2]! Różnią się od porodowych tym, że przypominają ból towarzyszący menstruacji. Zazwyczaj są nieregularne i pojawiają się po dniu pełnym wrażeń, emocji lub po wysiłku fizycznym.
Najłatwiejszym sposobem ich uśmierzenia jest ciepła kąpiel. Pomocne mogą być także odpoczynek oraz sen – pozwolą wyciszyć skurcze i uspokoić macicę. Skurcze Braxtona-Hicksa są niezbędne do tego, aby przygotować macicę na te właściwe.

Jak wygląda pierwszy etap porodu naturalnego?

Zdecydowałaś się rodzić naturalnie? Świetnie! Zatem przygotuj się na… niespodziewane. Przebieg porodu naturalnego[3] może się diametralnie zmienić w zależności od stanu Twojego lub dziecka.

Zaczęłaś odczuwać skurcze, które stopniowo się nasilają i są coraz częstsze? A może odeszły Ci wody? To dobry moment, aby wziąć prysznic, zjeść lekką kolację i dopakować torbę. Następnie pora wyruszyć do szpitala. Na tym etapie zszokować Cię może reakcja partnera – niektórzy mężczyźni bardzo panikują.
W szpitalu będziesz musiała najpierw uzupełnić dokumentację i zostaniesz przebadana ginekologicznie. Położna podda Cię badaniu KTG w celu ustalenia intensywności skurczy i stanu zdrowia malucha. Potem czeka Cię… czekanie na rozwój sytuacji.

Na początku może zaskoczyć Cię intensywność skurczy[4]. W zależności od Twojego progu bólu mogą być bardzo łagodne lub nie do wytrzymania. Jednak, co może się wydać dość nieprawdopodobne, szybko się o nich zapomina z chwilą przyjścia dziecka na świat. Zdziwić może Cię także… Twoja reakcja na ból[5]. Kobiety na porodówkach zachowują się bardzo różnie - niektóre krzyczą i przeklinają, inne cicho przeżywają swój poród. Każde Twoje zachowanie jest w porządku, jeśli przynosi Ci ulgę i przybliża do urodzenia dziecka.

Faza druga porodu – czas na malucha!

Kiedy rozwarcie osiągnie 10 cm, położna poinstruuje Cię jak przeć. Ten etap może trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu minut. W miarę parcia, główka dziecka będzie przeciskać się przez kanał rodny, aż maluch wyjdzie na świat!

Położna złapie dziecko i położy Ci je na brzuchu. To piękny moment - maluszek jest bardzo ciepły, otwiera oczka, płacze i szuka sutka. Wystarczy, że przytulisz go i przystawisz do piersi, a od razu się uspokoi. Będziesz zaskoczona tym, że takie maleństwo wie, jak złapać i ssać brodawkę! Większość kobiet płacze po porodzie – hormony, emocje i wysiłek tworzą prawdziwą mieszankę wybuchową.

Trzecia faza - zadbaj o siebie

Kolejny etap to przecięcie pępowiny. Co ciekawe – może to zrobić położna, Ty sama lub towarzysząca Ci osoba. Jednak to nie koniec skurczy. Po dziecku pora urodzić łożysko[6]. Wystarczy jedno lub dwa parcia, aby wyszło z Twojej macicy. Położna oceni w jakim jest stanie, czy jest całe i prawidłowo zbudowane, a następnie sprawdzi, co z Twoja pochwą i jaka jest ewentualna skala jej uszkodzeń.

Dziecko może zostać z Tobą na dwugodzinne kangurowanie. Po tym czasie zabiorą je do mierzenia, ważenia i innych niezbędnych czynności pielęgnacyjnych.

Co jest zaskakującego w porodzie?

Prawdziwy poród niestety nie wygląda jak na filmach. Krew, łzy, krzyki, częste KTG, czasami nieprzyjemny personel – warto przygotować się psychicznie na każdą ewentualność i mieć bezwarunkowe zaufanie do osoby towarzyszącej.

Podczas porodu będziesz różnie reagować na bodźce – delikatny dotyk partnera da ukojenie lub podziała jak oparzenie. W trakcie możesz na zmianę odczuwać ciepło i zimno, co jest dość zaskakujące dla większości przyszłych mam – dlatego warto zadbać o dodatkową parę skarpet w torbie szpitalnej. Mogą okazać się bardzo przydatne!

Dla większości kobiet dużym zaskoczeniem są skurcze... po porodzie[7]. Podczas karmienia piersią oksytocyna utrzymuje się na tak samo wysokim poziomie, jak podczas porodu. Dzięki temu macica się obkurcza. Skurcze mogą być bardzo nieprzyjemne, zwłaszcza przez pierwsze kilka godzin po narodzinach.
Poród to zadanie nie tylko dla mamy, ale także dla malucha. Wsłuchaj się w swoje ciało i zaufaj położnej, a Twój poród będzie wzruszającym przeżyciem. Powodzenia!

[1] https://mataja.pl/2017/09/termin-porodu-a-data-porodu-czyli-ile-kobiet-rodzi-w-terminie/
[2] https://www.medonet.pl/leki-od-a-do-z/ciaza,skurcze-przepowiadajace,artykul,1733828.html
[3] http://www.uczkin.pl/storage/files/seminaria/POR%C3%93D-FIZJOLOGICZNY.pdf
[4] https://www.rodzicpoludzku.pl/wokol-porodu/wiedza-o-porodzie/707-sprawozdania-2005.html
[5] https://www.sosrodzice.pl/krzyk-w-trakcie-porodu/
[6] https://mataja.pl/2014/12/co-mnie-czeka-po-porodzie-procedury-poloznicze-po-porodzie-silami-natury/
[7] https://pl.wikipedia.org/wiki/Po%C5%82%C3%B3g

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany
Autor: Artykuł Sponsorowany
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 18.01.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Pociąg pędził prawie 300 km/h. 40-latek jechał między wagonami
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić