Dramatyczny upadek na Tour de Pologne 2020
Do fatalnego wypadku Fabio Jakobsena doszło na mecie pierwszego etapu Tour de Pologne, gdy kolarz Deceuninck-Quick Step - w trakcie walki o wygraną - został wepchnięty w barierki ochronne przez Dylana Groenewegena. Siła uderzenia była tak duża, że Jakobsenowi spadł kask z głowy.
Holenderski sportowiec już na miejscu koszmarnej kraksy został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej, a następnie przetransportowano go do szpitala w Sosnowcu. Tam specjaliści przeprowadzili skomplikowaną, trwającą pięć godzin, operację twarzoczaszki.
Po kilku dniach od wypadku Jakobsen poleciał samolotem do domu. Tam kontynuuje leczenie. Nie zapomina jednak o lekarzach i pielęgniarkach, którzy - jak sam pisze w oświadczeniu - uratowali mu życie.
Tour de Pologne. Fabio Jakobsen wraca do zdrowia
Minęły dwa tygodnie od mojego wypadku w Polsce. Lekarze i pielęgniarki, którzy zajęli się mną na mecie w Katowicach, uratowali mi życie, za co jestem im niezwykle wdzięczny - napisał Jakobsen.
Spędziłem tydzień na oddziale intensywnej terapii szpitala św. Barbary w Sosnowcu. Tam natychmiast operowano mnie przez pięć godzin i dano mi szansę życia. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim pracownikom tego szpitala - podkreślił kolarz grupy Deceuninck-Quick Step.
To był dla mnie trudny okres na oddziale intensywnej terapii. Bałem się, że nie przeżyję. Dzięki organizatorom Tour de Pologne i mojemu zespołowi Deceuninck- Quick-Step, moja rodzina mogła być blisko mnie, co dało mi dużo siły - stwierdził.
Jakobsen wdzięczny lekarzom
Krok po kroku mogę zacząć żyć bardziej samodzielnie. Obecnie jestem w domu, gdzie rany na twarzy i kontuzje wciąż się regenerują. Ponadto w najbliższych miesiącach muszę dużo odpoczywać z powodu silnego wstrząśnienia mózgu. W najbliższych tygodniach i miesiącach będę przechodzić liczne operacje i zabiegi naprawcze urazów twarzy - opisał kolarz Deceuninck-Quick Step.
W oświadczeniu nie zabrakło też personalnych podziękowań.
Jestem bardzo wdzięczny, że żyję. Krok po kroku mogę powoli patrzeć w przyszłość i będę walczył o odzyskanie sił. W szczególności chciałbym podziękować dr Rafałowi, który był moim chirurgiem w Polsce, dr Vanmolowi, który był obecny jako lekarz zespołowy w Polsce, Patrickowi Lefevere, który ściągnął moją rodzinę do Polski oraz Agacie Lang i jej rodzinie, która w imieniu Tour de Pologne bardzo dobrze zaopiekowała się moimi najbliższymi - zaznaczył Fabio Jakobsen.