Ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich odbiła się szerokim echem w Polsce. Wielu internautów skojarzyło, że są to oczywiste nawiązania "Ostatniej Wieczerzy". Francuzi oficjalnie tłumaczyli, że chcieli zrobić imprezę pogańską i nawiązać do obrazu "Uczta bogów". Wiele emocji wywołał też komentarz Przemysława Babiarza. Gdy wybrzmiewał utwór "Imagine" Johna Lennona, dziennikarz TVP powiedział na wizji, że piosenka przedstawia "Świat bez nieba, narodów, religii... i to jest wizja tego pokoju, który wszystkich ma ogarnąć. To jest wizja komunizmu, niestety".
Babiarz niemal natychmiast został zawieszony. W programie "19:30" dziennikarze nawet odczytali specjalne przeprosiny za słowa komentatora. W obronie dziennikarza stanęło mnóstwo polityków, dziennikarzy, ale nie tylko.
Na drugim biegunie zdaje się być były premier i polityk SLD Leszek Miller. Przemysława Babiarza postanowił ostro skrytykować.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W czasach Jacka Kurskiego był on członkiem dworu prezesa i jako propagandysta powinien już dawno zostać zwolniony. Wiedząc, że to nieuchronne, czekał na okazję, aby odejść z hukiem i dymem, co ostatecznie mu się udało. Wykorzystał moment, a teraz śmieje się w kułak. Tak to jest, kiedy zwleka się z decyzjami, które już dawno powinny być podjęte - napisał Miller.
Czytaj więcej: Igrzyska 2024. Zadziwiająca decyzja. 20-latka kończy karierę
"Wizja komunizmu" w piosence "Imagine"? "Najpiękniejszy utwór"
Miller odniósł się również do słów Przemysława Babiarza na temat samej piosenki.
Dla mnie, podobnie jak dla milionów ludzi na całym świecie, piosenka "Imagine" jest jednym z najpiękniejszych utworów, jakie powstały po II wojnie światowej. W swoim tekście, John Lennon wyobraża sobie świat bez granic, religii, własności i konfliktów, co można interpretować jako utopijną wizję pokoju, jedności i harmonii. Sam autor widział w niej bardziej wyraz nieziszczalnych marzeń niż rzeczywisty manifest polityczny. W jednym z wywiadów przyznał, że piosenka ta jest raczej o nadziei na lepszy świat niż o promowaniu konkretnej ideologii, jak np. komunizm - pisze były premier.
- "Imagine" zawiera uniwersalne przesłanie dotyczące różnych filozofii społecznych i politycznych, podkreślając znaczenie pokoju i zrozumienia między ludźmi. Nie był to jedyny utwór tego typu w dorobku Lennona, który jako artysta i działacz społeczny często wyrażał swoje poglądy na temat pokoju, równości i sprawiedliwości społecznej. Był krytyczny wobec wojen, skorumpowanej władzy, nierówności i ucisku - dodaje.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.