Sebastian Coe zapowiedział zakaz zmiany obywatelstwa dla sportowców poniżej 20. roku życia. Jego zdaniem ma to chronić zawodników - federacje nie będą w stanie załatwić sprawy za zamkniętymi drzwiami. Pozwoli to także uniknąć sytuacji, że dany zawodnik nagle zmienia barwy narodowe.
Nie jest łatwo mi to powiedzieć. Trudno dostrzec różnicę między tym, co się dzieje, a handlem ludźmi - powiedział Coe w rozmowie z "Daily Telegraph".
Czytaj także: Małgorzata Rozenek-Majdan życzy udanego roku szkolnego. Jej syn jeszcze nie wie, co go czeka
Dwukrotny mistrz olimpijski jest zaniepokojony. Stał się podejrzliwy wobec posunięć, które widział wśród czołowych sportowców, którzy zmieniali barwy narodowe i trafiali do bogatszych krajów.
Coe nie wymienił konkretnych przypadków. Agencja Reutera wyliczyła jednak, że na mistrzostwach Europy w lekkoatletyce w 2016 roku w reprezentacji Turcji było siedmiu Kenijczyków, dwóch Jamajczyków, Etiopczyk, Kubańczyk, Ukrainiec czy Azer.
Jekaterina Aleksandrowska
Sebastian Coe przypomniał historię Jekateriny Aleksandrowskiej. Kiedy miała 15 lat, zwrócono się do niej z zapytaniem o możliwość reprezentowania Australii. Jej wniosek o przyznanie obywatelstwa został przyśpieszony.
Aleksandrowska zakończyła karierę w wieku 20 lat z powodu problemów zdrowotnych. Niedługo później popełniła samobójstwo. Według doniesień medialnych cierpiała na depresję. Szef rosyjskiego łyżwiarstwa wątpił, czy postąpił słusznie, pozwalając jej na wyjazd do Australii.
Nie chcesz widzieć żadnego sportowca, który przybył z drugiego końca świata, w jakiejkolwiek tego typu sytuacji - powiedział Matt Carroll, prezes Australijskiego Komitetu Olimpijskiego.