Neutralność religijna? Brazylijski surfer o igrzyskach olimpijskich

158

Okazuje się, że religijne kontrowersje wokół Igrzysk Olimpijskich miały swój początek jeszcze przed ceremonią otwarcia. Przekonać miał się o tym brazylijski surfer Joao Chianca, którego deska surfingowa opatrzona wizerunkiem Chrystusa została uznana za symbol religijny. Sportowiec twierdził, że musiał go usunąć, aby nie zostać wykluczonym z zawodów.

Neutralność religijna? Brazylijski surfer o igrzyskach olimpijskich
brazylijski surfer Joao Chianca zamanifestował swoją wiarę na desce (X, wikimedia commons)

Historię surfera w mediach społecznościowych opisuje portal Diedsuddently. Joao Chianca podzielił się nią na swoim Instagramie, ostatecznie jednak ją usunął.

Jak twierdził na dwa tygodnie przed igrzyskami brazylijczyk otrzymał nakaz usunięcia wizerunku Jezusa Chrystusa ze swojej deski surfingowej, pod rygorem wykluczenia z zawodów.

Chianca skomentował w usuniętej już historii na Instagramie, że nie jest upoważniony do umieszczania Jezusa na swojej tablicy, ponieważ "Chrystus jest postacią religijną", a "gry mają ścisłe zasady i skupiają się na całkowitej neutralności".

Wygląda na to, że Joao zastosował się do tego wymagania i dziś rywalizuje, czy uważasz, że powinien był pozostać przy swoim i odpaść? - pytają autorzy wpisu na portalu X.

I choć neutralność religijna faktycznie wpisuje się w regulamin igrzysk, wiele osób zwraca uwagę na niespójność tej zasady z tym, co pokazano podczas ceremonii otwarcia. "Pogwałcili własne zasady" - napisał jeden z internautów.

Poprzez drwienie z chrześcijan wykluczono parę miliardów ludzi. Jednak oburzeni są również np. ateiści. Czytałem wpis jednego z internautów, który pisał, że nie rozumie, dlaczego wciąż szydzi się z tego, co chrześcijańskie - komentował w rozmowie z o2.pl ksiądz Daniel Wachowiak
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić