Ponoć nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. W kontekście sytuacji na polsko-niemieckiej granicy, stwierdzenie to nabiera nowego znaczenia. Niewłaściwa odpowiedź na pytanie zadane przez celnika lub policjanta, może nas sporo kosztować.
O tym, jak należy się zachować na wypadek kontroli w Niemczech i czego należy unikać, w rozmowie z o2.pl opowiedziała dr Kamila Matthies.
Wyjazd na Euro 2024. Jak się zachować w razie kontroli?
Ekspertka zwraca uwagę, że w razie kontroli przede wszystkim należy zachować spokój. W praktyce oznacza to m.in. unikanie przekleństw, również polskich.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Wobec policji zachować się spokojnie, nie mówić złoszcząc się "kur**", bo często jest za to sprawa karna, nie wozić ze sobą gazu pieprzowego (takiego z Polski, bez wymaganych oznaczeń), kastetu, palki teleskopowej, noża itd. - zaznacza dr Kamila Matthies w rozmowie z portalem o2.pl.
Również żarty mogą nas wpędzić w tarapaty. Jeszcze bardziej ryzykowna jest próba skorumpowania funkcjonariusza policji.
Za korupcję grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat lub kara grzywny. Nie można oferować policji pieniędzy, prezentów, biletów na mecz, rabatów, polepszenia ich sytuacji materialnej, podarunków, datków - wylicza prawniczka.
W przypadku kontroli przygranicznej należy pamiętać, że konieczne będzie pokazanie paszportu lub dowodu osobistego.
Jeżeli policja nie może ustalić tożsamości osoby przekraczające granicę, to w strefie przygranicznej (do 30 km od granicy), może zatrzymać taką osobę w celu jej identyfikacji, a nawet przeprowadzić przeszukanie (np. samochodu, rzeczy osobistych) pod kątem dokumentów służących identyfikacji - podkreśla ekspertka. - Policja może przeprowadzić kontrolę graniczną zawsze, tj. bez konkretnego powodu, również bez podejrzenia popełnienia przestępstwa - dodaje.
Kierowca ma obowiązek poddać się kontroli
Jak wyjaśnia nasza rozmówczyni, kierowca ma obowiązek poddać się kontroli na wezwanie policji. Oznacza to m.in., że musi okazać prawo jazdy, kartę pojazdu i dowód rejestracyjny, a także dowód osobisty; podać swoje dane osobowe i umożliwić służbom sprawdzenie kilku kwestii: zgodności stanu pojazdu z przepisami; tablic rejestracyjnych czy badań technicznych.
Ubezpieczenie OC to mus: to nie tylko formalność, ale obowiązek. Jeżeli twój samochód nie ma ważnego ubezpieczenia OC, narażasz się na odpowiedzialność za przestępstwo - przypomina prawniczka.
Na liście błędów, popełnianych przez kierowców podczas kontroli drogowej, znajduje się m.in. stawianie oporu funkcjonariuszom policji na granicy i wdawanie się z nimi w dyskusję (stawianie oporu policjantowi stanowi przestępstwo zagrożone karą grzywny albo karą do 3 lat pozbawienia wolności).
Jak już wspominaliśmy, kierowca może sobie również zaszkodzić przeklinając, ponieważ wulgaryzmy traktowane są przez niemieckich funkcjonariuszy jako zniewaga. - Niemcy nie zawsze rozumieją kontekst użycia tego słowa jako "rzuconego w eter", tylko traktują je jako obrazę funkcjonariusza publicznego, co stanowi przestępstwo - podkreśla nasza rozmówczyni.
Najważniejsza złota zasada: Żadnych wyjaśnień czy tłumaczenia się policji w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa czy wykroczenia. Dla własnego bezpieczeństwa skorzystaj z prawa do odmowy składania wyjaśnień i skontaktuj się ze swoim adwokatem. Pamiętaj, że każde twoje słowo może być użyte przeciwko tobie - wyjaśnia dr Matthies.
Ekspertka radzi, by nie udostępniać auta osobie, która nie posiada ważnych uprawnień do kierowania pojazdami w Niemczech.
A co, jeśli otrzymamy mandat? W takiej sytuacji można się odwołać w terminie dwóch tygodni od dnia otrzymania. Mandat opłaca się zgodnie z danymi do przelewu wskazanymi w piśmie.
Areszt dla kibiców? To możliwe
Jak dodaje dr Kamila Matthies, "policja może zatrzymać fanów piłki i wziąć ich do tzw. aresztu prewencyjnego (Gewahrsam), jeśli istnieje obawa, że ta osoba będzie popełniać czyny karalne lub wykroczenia".
To jest najczęściej w tych przypadkach, kiedy nosi przy sobie np. w plecaku - ochraniacze na usta, pirotechnikę, nakrycia głowy maskujące twarz (np. kominiarki), niebezpieczne narzędzia - wyjaśnia prawniczka.
W takiej sytuacji koszty aresztu prewencyjnego Gewahrsam ponosi zatrzymana osoba.
Marcin Lewicki, dziennikarz o2.pl; Aneta Polak, dziennikarka o2.pl