Z badań naukowców wynika, że kibicowanie może negatywnie wpływać na zdrowie. To dlatego, że w trakcie dopingowania ulubionej drużynie wytwarzają się bardzo silne emocje, które są szczególnie groźne dla osób ze słabym sercem. W niektórych przypadkach kibicowanie może skończyć się wizytą na oddziale kardiologicznym lub nawet zawałem serca.
Podczas dopingowania ulubionej drużynie kibic narażony jest na ogromny stres, który jest spowodowany nagłym wyrzutem adrenaliny. Podwyższony poziom tego hormonu jest niekorzystny dla zdrowia. Podczas nagłego wyrzutu adrenaliny dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych i tętnic wieńcowych, czego konsekwencją jest niedostateczne ukrwienie i zaopatrzenie serca w tlen - spostrzega poradnikzdrowie.pl.
Czytaj także: Dramat syna Krawczyka w tramwaju. Ludzie wezwali karetkę
U kibica w kluczowych momentach następuje również nagły skok ciśnienia i przyspieszenie akcji serca. Wzrasta też puls. Jest to szczególnie groźne dla osób borykających się z nadciśnieniem lub chorobą niedokrwienną serca. Ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych zwiększa wspomaganie się używkami przy okazji kibicowania. Chodzi o kawę, alkohol czy papierosy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Mundial trwa. Naukowcy dostrzegli szkodliwe skutki kibicowania
Szkodliwe oddziaływanie kibicowania na serce udowodnili między innymi niemieccy i amerykańscy naukowcy, którzy w przeszłości przeprowadzali badania, choćby przy okazji mistrzostw świata w 2006 roku.
Kardiolodzy ostrzegają i radzą, by obserwować zachowanie swojego organizmu podczas kibicowania. Jakie obawy powinny niepokoić w trakcie oglądania meczów? Chodzi o ból w klatce piersiowej, zlewne poty, nagłe zblednięcie, szum lub zawroty głowy, a także nudności.
To poważne objawy, świadczące o zbyt wysokim ciśnieniu czy niedokrwieniu serca. Osoba z takimi objawami powinna przerwać oglądać mecz i się uspokoić. Jeśli objawy po kilkudziesięciu minutach nie miną, należy zgłosić się do lekarza - podaje "Poradnik Zdrowie".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.