Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 

Pakistańczycy chcą azylu w Polsce. Wiemy, na co mogą liczyć

38

Pod koniec sierpnia informowaliśmy, że trzech reprezentantów Pakistanu w hokeju na trawie chce azylu politycznego w Polsce. Zapytaliśmy w Urzędzie ds. Cudzoziemców, jak wygląda ta sprawa. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, członkowie drużyny mogą uzyskać pozwolenia na stały pobyt w naszym kraju.

Pakistańczycy chcą azylu w Polsce. Wiemy, na co mogą liczyć
Pakistańczycy chcą azylu w Polsce. Zdjęcie poglądowe (Getty Images, 2023 Getty Images)

Pod koniec sierpnia w pakistańskich mediach pojawiły się informacje dotyczące reprezentantów tego kraju w hokeju na trawie. Zawodnicy Abdul Rahman, Ihtesham Aslam i Murtaza Yaqoob przebywali z drużyną w Polsce, ale nie wrócili do Pakistanu.

Wymieniona trójka nie pojawiła się na obozie przygotowawczym przed Pucharem Mistrzów Azji w Chinach. Wysłali jedynie list z przeprosinami. Pakistański związek hokejowy nałożył dożywotni zakaz na wspomnianych zawodników oraz fizjoterapeutę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ukraina a Unia Europejska. Kiedy Kijów dołączy do wspólnoty?

Media podkreślają, że sytuacja pakistańskich sportowców jest nie do pozazdroszczenia, bowiem nie ma wystarczających środków na wsparcie dla nich. - Hokej nie otrzymuje statusu i szacunku, na jaki zasługuje, jako nasz sport narodowy. Istnieje pilna potrzeba nadania priorytetu naszej grze narodowej - mówił Taris Bugti, kierujący związkiem hokejowym.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Chcą azylu politycznego w Polsce. Tak wygląda procedura

Urząd do Spraw Cudzoziemców zapytany o sprawę trzech pakistańskich sportowców poinformował nas jedynie, że nie może "udzielać informacji dotyczących konkretnych spraw lub cudzoziemców". Wiemy jednak, jak wygląda cała procedura dotycząca uzyskania azylu politycznego w Polsce.

Wniosek o udzielenie azylu cudzoziemiec składa do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Przy rozpatrzeniu sprawy brane są pod uwagę wszystkie istotne okoliczności i dowody, a także sytuacja w kraju pochodzenia danego cudzoziemca. Ewentualną decyzję o udzieleniu azylu wydaje Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców po uzyskaniu zgody Ministra Spraw Zagranicznych - informuje Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Decyzja jest wydawana wówczas, gdy spełnione są jednocześnie dwie przesłanki - cudzoziemcowi należy zapewnić ochronę oraz przemawia za tym ważny interes Polski.

Przed wydaniem każdej decyzji o udzieleniu azylu konieczne jest uzyskanie pozytywnej opinii służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Cudzoziemcowi, któremu przyznano na terytorium Polski azyl, udziela się zezwolenia na pobyt stały - dodaje Dudziak.

Co istotne, cudzoziemiec, który składa wniosek o udzielenie azylu, przebywając na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązany poddać się pobraniu odcisków linii papilarnych i fotografowaniu. Jeśli taka osoba przebywa za granicą, musi dołączyć do wniosku fotografię i po przybyciu do Polski na podstawie wizy krajowej w celu udziału w postępowaniu w sprawie o udzielenie azylu lub w związku z udzieleniem jej azylu – poddać się pobraniu odcisków linii papilarnych. Jeśli nie wykona tych czynności, jego wniosek nie zostanie rozpoznany.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić