Pod koniec sierpnia w pakistańskich mediach pojawiły się informacje dotyczące reprezentantów tego kraju w hokeju na trawie. Zawodnicy Abdul Rahman, Ihtesham Aslam i Murtaza Yaqoob przebywali z drużyną w Polsce, ale nie wrócili do Pakistanu.
Wymieniona trójka nie pojawiła się na obozie przygotowawczym przed Pucharem Mistrzów Azji w Chinach. Wysłali jedynie list z przeprosinami. Pakistański związek hokejowy nałożył dożywotni zakaz na wspomnianych zawodników oraz fizjoterapeutę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Media podkreślają, że sytuacja pakistańskich sportowców jest nie do pozazdroszczenia, bowiem nie ma wystarczających środków na wsparcie dla nich. - Hokej nie otrzymuje statusu i szacunku, na jaki zasługuje, jako nasz sport narodowy. Istnieje pilna potrzeba nadania priorytetu naszej grze narodowej - mówił Taris Bugti, kierujący związkiem hokejowym.
Chcą azylu politycznego w Polsce. Tak wygląda procedura
Urząd do Spraw Cudzoziemców zapytany o sprawę trzech pakistańskich sportowców poinformował nas jedynie, że nie może "udzielać informacji dotyczących konkretnych spraw lub cudzoziemców". Wiemy jednak, jak wygląda cała procedura dotycząca uzyskania azylu politycznego w Polsce.
Wniosek o udzielenie azylu cudzoziemiec składa do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Przy rozpatrzeniu sprawy brane są pod uwagę wszystkie istotne okoliczności i dowody, a także sytuacja w kraju pochodzenia danego cudzoziemca. Ewentualną decyzję o udzieleniu azylu wydaje Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców po uzyskaniu zgody Ministra Spraw Zagranicznych - informuje Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Zobacz także: Policja prosi ludzi, by machali kierowcom. Ważny powód
Decyzja jest wydawana wówczas, gdy spełnione są jednocześnie dwie przesłanki - cudzoziemcowi należy zapewnić ochronę oraz przemawia za tym ważny interes Polski.
Przed wydaniem każdej decyzji o udzieleniu azylu konieczne jest uzyskanie pozytywnej opinii służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Cudzoziemcowi, któremu przyznano na terytorium Polski azyl, udziela się zezwolenia na pobyt stały - dodaje Dudziak.
Co istotne, cudzoziemiec, który składa wniosek o udzielenie azylu, przebywając na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązany poddać się pobraniu odcisków linii papilarnych i fotografowaniu. Jeśli taka osoba przebywa za granicą, musi dołączyć do wniosku fotografię i po przybyciu do Polski na podstawie wizy krajowej w celu udziału w postępowaniu w sprawie o udzielenie azylu lub w związku z udzieleniem jej azylu – poddać się pobraniu odcisków linii papilarnych. Jeśli nie wykona tych czynności, jego wniosek nie zostanie rozpoznany.
Czytaj również: Jacek B. wiódł luksusowe życie. Teraz grozi mu długie więzienie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.