Pele zmarł w szpitalu w Sao Paulo 29 grudnia o godzinie 15:27, otoczony najbliższą rodziną. W ostatnich miesiącach życia ciężko chorował. Zdiagnozowano u niego raka jelita. Długie leczenie nie przyniosło skutków. Przyczyną śmierci była niewydolność wielonarządowa wywołana nowotworem. Miał 82 lata. Jeszcze kilka tygodni przed śmiercią Pele oglądał mecze mundialu w Katarze.
Po śmierci legendy pojawiło się oczywiście wiele pomysłów na to, jak uhonorować zmarłego gwiazdora. W Rio De Janeiro dla przykładu postanowiono zmienić nazwę ulicy prowadzącej na słynny stadion Maracana, która od stycznia nosi imię Pelego.
Zobacz także: Nie uwierzysz jak wygląda córka Guardioli
Teraz wydawca najpopularniejszego słownika języka portugalskiego - Michaelis - potwierdził, że "pele" zostanie dodane do ich stron.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oficjalna definicja nowego słowa ma brzmieć następująco: "pele (przymiotnik) - ktoś niezwykły lub ktoś, kto ze względu na swoją wartość lub wyższość nie może się równać z niczym ani z nikim, tak jak Pele, pseudonim Edsona Arantesa do Nascimento (1940-2022), uważanego za największego sportowca wszech czasów; wyjątkowy, niezrównany, wybitny".
Zobacz także: Kontrowersyjne sceny w Wielkopolsce
Jako pierwsza na ten pomysł wpadła fundacja Pelego. Pod pomysłem zebrano ponad 125 tysięcy podpisów.
Wielka postać piłki nożnej
Był jednym z najlepszych piłkarzy w historii. W 1956 roku rozpoczął swoją karierę w brazylijskim Santosie, gdzie grał do 1974 roku. Następnie był zawodnikiem amerykańskiego New York Cosmos.
Zobacz także: Szczere wyznanie Pudzianowskiego
W 694 meczach dla tych klubów strzelił aż 650 goli. W reprezentacji Brazylii zagrał 92 razy i 77-krotnie pokonał bramkarzy rywali. Jest jedynym trzykrotnym mistrzem globu. W czasie swojej kariery ustanowił wiele niepobitych do dziś rekordów.