W 1988 roku młody, zaledwie 20-letni Gołota otrzymał brązowy medal na olimpiadzie w Seulu. Rok później zdobył brąz na mistrzostwach Europy, a od 1992 roku rozpoczął karierę zawodową.
W trakcie swojej kariery stoczył 52 walki, z których 41 zakończyło się jego zwycięstwem, a 33 rywali pokonał przez nokaut. Pierwszą porażkę zanotował w 1996 roku z powodu dyskwalifikacji.
Czytaj także: Harris czy Trump? Gwiazdor NBA nie ma wątpliwości
Choć miał kilka szans, Gołocie nigdy nie udało się zdobyć tytułu mistrza świata. Ostatnią walkę, pokazową i pożegnalną, stoczył w 2014 roku z Danielle Nicholsonem. Po tej walce wycofał się z ringu i osiadł z rodziną w Northbrook w Stanach Zjednoczonych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ostatnio mówiono sporo o podniesieniu emerytury olimpijskiej od 2024 roku, jednak zasady te nie dotyczą Gołoty mimo jego osiągnięć.
Dlaczego? Aby kwalifikować się do jej pobierania, potrzebne jest polskie obywatelstwo oraz mieszkanie w UE. Gołota spełnia tylko pierwszy z tych warunków, w związku z czym nie korzysta z podwyżki świadczenia, które od 2024 roku wyniesie 4203,04 zł brutto (obecnie 3942,81 zł).
Polska nie płaci Andrzejowi Gołocie. Jest jednak zabezpieczony
Bokser nie odczuwa jednak z tego powodu problemów finansowych dzięki pokaźnym zarobkom, jakie osiągnął w trakcie kariery. Zarobił około 10 milionów dolarów, a jego majątek jeszcze wzrósł na skutek inwestycji, które podjął wraz z żoną, między innymi w nieruchomości na wynajem.
Dodatkowo, Gołota znany jest ze swojej hojności i wsparcia finansowego, jakie regularnie przekazuje na cele charytatywne.
Czytaj także: Ogromne problemy FAME MMA. "Jest bardzo blisko końca"
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.