Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Polska nie płaci emerytury Andrzejowi Gołocie. Oto powód

84

Andrzej Gołota, uznany polski bokser, zdobył medal olimpijski, co teoretycznie uprawnia go do emerytury sportowej. Jednak ze względu na zamieszkanie w USA, nie może jej pobierać. Nie stanowi to jednak problemu, ponieważ Gołota jest finansowo zabezpieczony do końca swojego życia.

Polska nie płaci emerytury Andrzejowi Gołocie. Oto powód
Polska nie płaci Andrzejowi Gołocie. Powód? (Facebook, Instagram.com)

W 1988 roku młody, zaledwie 20-letni Gołota otrzymał brązowy medal na olimpiadzie w Seulu. Rok później zdobył brąz na mistrzostwach Europy, a od 1992 roku rozpoczął karierę zawodową.

W trakcie swojej kariery stoczył 52 walki, z których 41 zakończyło się jego zwycięstwem, a 33 rywali pokonał przez nokaut. Pierwszą porażkę zanotował w 1996 roku z powodu dyskwalifikacji.

Choć miał kilka szans, Gołocie nigdy nie udało się zdobyć tytułu mistrza świata. Ostatnią walkę, pokazową i pożegnalną, stoczył w 2014 roku z Danielle Nicholsonem. Po tej walce wycofał się z ringu i osiadł z rodziną w Northbrook w Stanach Zjednoczonych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: #dziejesiewsporcie: kopnął spod własnej bramki. Zdobył wymarzonego gola

Ostatnio mówiono sporo o podniesieniu emerytury olimpijskiej od 2024 roku, jednak zasady te nie dotyczą Gołoty mimo jego osiągnięć.

Dlaczego? Aby kwalifikować się do jej pobierania, potrzebne jest polskie obywatelstwo oraz mieszkanie w UE. Gołota spełnia tylko pierwszy z tych warunków, w związku z czym nie korzysta z podwyżki świadczenia, które od 2024 roku wyniesie 4203,04 zł brutto (obecnie 3942,81 zł).

Polska nie płaci Andrzejowi Gołocie. Jest jednak zabezpieczony

Bokser nie odczuwa jednak z tego powodu problemów finansowych dzięki pokaźnym zarobkom, jakie osiągnął w trakcie kariery. Zarobił około 10 milionów dolarów, a jego majątek jeszcze wzrósł na skutek inwestycji, które podjął wraz z żoną, między innymi w nieruchomości na wynajem.

Dodatkowo, Gołota znany jest ze swojej hojności i wsparcia finansowego, jakie regularnie przekazuje na cele charytatywne.

Autor: JAR
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić