Polski Związek Karate Tradycyjnego staje przed dużym wyzwaniem. Impreza w Polsce jest kolejnym etapem w staraniach światowego karate w zjednoczeniu dyscypliny.
To przełom dla dyscypliny
Mistrzostwa Świata, które odbędą się w Lublinie, po raz pierwszy w historii będą organizowane przez pięć światowych organizacji zajmujących się karate tradycyjnym, skupionych w World Traditional Karate-do Union. To wszystko ma doprowadzić do uzyskania statusu sportu olimpijskiego. Do hali Globus przyjedzie ponad 1500 zawodniczek i zawodników z całego świata, reprezentujących 56 krajów.
- W Lublinie odbędą się pierwsze mistrzostwa świata zjednoczonego karate. Polska jest jednym z najsilniejszych krajów w karate. Prezes PZKT oraz marszałek województwa rozumieją nasze zamierzenia, co jest bardzo dobre dla przyszłości karate - mówi Ilija Jorga, prezydent Światowej Federacji Karate Tradycyjnego.
Sama rywalizacja najlepszych karateków na świecie nie będzie jedynym punktem imprezy w Polsce. Dodatkowo imprezą towarzyszącą będzie Puchar Świata Dzieci w Karate Tradycyjnym oraz międzynarodowe szkolenia sędziów i kongresy.
- Karate to nie tylko sport. Z początku traktowano je jako formę samoobrony, później jako sposób na wychowanie i edukację, natomiast ostatnie lata to przede wszystkim aspekt sportowy. Oczywiście nie tylko - zwłaszcza rodzice dostrzegają inne aspekty, które towarzyszą uprawianiu karate tradycyjnego. To przekłada się na konkretne statystyki – od lat jesteśmy jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce - mówi Andrzej Maciejewski, prezes PZKT.