Każdego roku w promowanie kwestii związanych ze zdrowiem psychicznym angażuje się wielu sportowców. Serca kibiców piłki nożnej skradł film opublikowany we wtorek w mediach społecznościowych angielskiego Norwich City, którego zawodnikiem jest Przemysław Płacheta.
Film skupia się na historii dwóch mężczyzn, którzy spotykają się na stadionie i wspólnie kibicują drużynie "Kanarków". Już na pierwszy rzut oka widać wyraźny kontrast między bohaterami filmu - jeden z nich od razu chce wejść kontakt ze swoim sąsiadem, próbując wciągnąć go w rozmowę. Ten jednak pozostaje zamknięty i nie reaguje entuzjastycznie na otwartość towarzysza.
W kolejnych scenach poczucie kontrastu się pogłębia. Jeden z bohaterów emocjonalnie reaguje na wszystkie boiskowe wydarzenia, podczas gdy jego sąsiad przeżywa mecze w sposób znacznie bardziej wycofany. Podczas jednej ze scen żywiołowy kibic przekazuje koledze szalik, prosząc, by ten go zatrzymał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po tej scenie następuje gwałtowny zwrot akcji. Wyważony kibic ze smutkiem zawiesza szalik na pustym krześle po swojej prawej stronie. W ostatniej sekwencji filmu między poszczególnymi scenami pojawia się napis, który głosi:
Czasami może być oczywiste, że ktoś ma trudności z radzeniem sobie. Ale czasami oznaki są trudniejsze do zauważenia. Sprawdź osoby wokół ciebie.
Przekaz filmu jest niezwykle wymowny. Emocjonalnie reagujący i wiecznie uśmiechnięty kibic wydaje się być uosobieniem szczęścia i dobrego stanu psychicznego, a jego zamknięty w sobie towarzysz wygląda, jakby zmagał się z poważnymi problemami.
Prawda jest jednak inna, a pomocy potrzebuje osoba, która na pozór nie zmaga się z poważnymi problemami. Żywiołowy kibic przegrywa walkę z depresją, czego symbolem jest puste krzesło na stadionie.
Autorzy filmu pokazują w ten sposób, że problemy psychiczne często są niewidoczne na pierwszy rzut oka, a z poważną depresją może zmagać się nawet osoba, która wygląda na niezwykle szczęśliwą. Skala tego zjawiska jest bardzo poważna - tegoroczny raport WHO wskazuje, że depresja dotyka nawet jednego na dwudziestu dorosłych.
Gdzie szukać pomocy?
Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 800 70 2222 całodobowego Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie. Możesz też napisać maila lub skorzystać z czatu, a listę miejsc, w których możesz szukać pomocy (znajdziesz ją TUTAJ).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.