Na 5 listopada 2022 roku zaplanowano w Wiśle inaugurację Pucharu Świata 2022/23 w skokach narciarskich. Wisła inaugurowała już cykl PŚ kilka razy, ale tym razem będzie to inauguracja wyjątkowa.
Czytaj także: Niemcy wbili szpilkę Lewandowskiemu. Szokujące wyniki
Kilka tygodni temu Komisja Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) podjęła decyzję, że skoczkowie będą startować na torach lodowych, a lądować na trawie. Czegoś takiego w skokach jeszcze nie było.
Patrzymy w przyszłość, na długą perspektywę. Nasza dyscyplina chce być gotowa na wyzwania, jakie będą niosły zmiany klimatyczne. Mamy ogromną przewagę, bo możemy działać na trzy sposoby. Latem skoczkowie mogą startować na torach ceramicznych i lądować na igielicie. Zimą mogą startować na torach lodowych i lądować na śniegu, natomiast w fazie pośredniej - jesienią - mogą startować na lodowych torach i lądować na igielicie. Chcemy otworzyć się na ścieżkę, która nie została jeszcze zbadana - przyznał dyrektor Pucharu Świata, Sandro Pertile, cytowany przez oasport.it.
Pertile chce, aby w przyszłości skoki wyglądały tak, jak inna dyscyplina sportu. Pokusił się o ciekawe porównanie we włoskich mediach.
Taka zmiana ma otworzyć nam nowe horyzonty i poszerzyć kalendarz. Obecnie jesteśmy przywiązani do Europy, z której wyjeżdżamy na dwa, trzy weekendy. Chcemy rozszerzać obszar działania i dotrzeć nawet tam, gdzie trudno o śnieg. Moglibyśmy pomyśleć o kalendarzu podzielonym na trzy bloki - zapowiedział Pertile.
Zobacz również: Afera na Wimbledonie. Wymowny obrazek
Można to porównać do tenisa, w którym gra się na różnych nawierzchniach. Pod względem techniczno-sportowym chodzi przecież o to samo, gra jest taka sama. Tak moglibyśmy postrzegać też skoki - dodał.
Koncepcja Pertile nie wszystkim przypadła jednak do gustu. Skoczkowie i kibice mocno przywiązani są do tego, że jak skoki narciarskie, to zima i śnieg. Zmiana percepcji może okazać się niebagatelnym wyzwaniem dla władz światowych skoków narciarskich. Pierwszy test już za kilka miesięcy w Wiśle.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.