"Emerytura olimpijska" to nazwa świadczenia wypłacanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki polskim sportowcom, którzy zdobyli medale na igrzyskach olimpijskich. Program ten rozpoczął się w 2000 roku, a od 2006 roku obejmuje również medalistów igrzysk paraolimpijskich oraz igrzysk dla osób niesłyszących. W 2007 roku do programu dołączono również medalistów zawodów Przyjaźń-84, organizowanych jako alternatywa dla igrzysk w Los Angeles.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ten program zapewnia sportowcom, którzy w przeszłości reprezentowali Polskę na igrzyskach olimpijskich i osiągali tam sukcesy, prawo do otrzymywania specjalnego świadczenia.
Ile wynosi jego wysokość? Jak wyjaśnia serwis poradnikpracownika.pl, jego roczna wartość jest ustalana w oparciu o bazową kwotę przeznaczoną dla członków korpusu służby cywilnej, którą ustala corocznie ustawa budżetowa. Następnie, ta kwota bazowa jest mnożona przez współczynnik 1,8.
W 2023 roku sportowcy objęci emeryturą olimpijską mogli liczyć na to, że na ich konto co miesiąc wpływać będzie 3942,81 zł. Wiemy już, że od 2024 roku świadczenie wzrośnie o blisko 300 złotych i wyniesie 4203,04 zł.
Zobacz również: Chciał sprawdzić siłę ciosu. Gwiazdor UFC spełnił prośbę fana
Zgodnie z ustawą z 2010 roku, olimpijscy medaliści mają prawo do otrzymywania specjalnego dodatku emerytalnego co miesiąc, począwszy od 40. roku życia aż do końca. W przypadku zdobycia medalu przed wprowadzeniem tej ustawy, sportowcy kwalifikują się do otrzymywania emerytury już od 35. roku życia. Przykładem sportowca korzystającego z tego uprawnienia jest Agata Wróbel, zdobywczyni srebrnego i brązowego medalu olimpijskiego w podnoszeniu ciężarów.
Na podstawie informacji udostępnionych przez ministerstwo w 2021 roku, dokładnie 593 osoby (w tym 265 olimpijczyków, 268 paraolimpijczyków i 60 uczestników zawodów "Przyjaźń 84") były beneficjentami emerytury olimpijskiej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.