Rok 2025 przyniesie zmianę na jednym z kluczowych stanowisk w światowym sporcie - przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. O przejęcie schedy po Thomasie Bachu ubiega się siedmiu kandydatów. Jego następca zostanie wyłoniony w marcu podczas sesji w Grecji.
Kandydaci na przewodniczącego MKOl
Najstarszym spośród kandydatów jest Sebastian Coe. 68-letni Brytyjczyk ma w dorobku dwa złote medale olimpijskie w biegu na 1500 m (1980, 1984) i kierował Komitetem Organizacyjnym igrzysk w Londynie w 2012 roku. Od dziewięciu lat stoi na czele światowej federacji lekkoatletycznej (World Athletics). Coe proponuje zmiany w wyborze przewodniczących MKOl, w tym skrócenie pierwszej kadencji z ośmiu do czterech lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kirsty Coventry, multimedalistka olimpijska i minister sportu Zimbabwe, ma szansę zostać pierwszą kobietą-przewodniczącą MKOl. Jej program obejmuje m.in. znaczenie sztucznej inteligencji i zaangażowanie młodych pokoleń poprzez media społecznościowe.
Juan Antonio Samaranch jr., aktualny wiceprzewodniczący MKOl, proponuje podniesienie granicy wieku członków MKOl z 70 do 75 lat. Chce także, aby wybór gospodarzy igrzysk odbywał się poprzez głosowanie członków MKOl.
Feisal al Hussein, książę Jordanii, również proponuje podniesienie wieku członków organizacji do 75 lat. Dodatkowo chce utworzyć "Agendę Olimpijską 2036", która obejmowałaby przegląd formatu Igrzysk Olimpijskich Młodzieży.
David Lappartient, prezes Międzynarodowej Unii Kolarskiej, zamierza zmniejszyć liczbę komisji MKOl, ale zwiększyć liczbę członków organizacji. Proponuje także organizację igrzysk olimpijskich w Afryce.
Morinari Watanabe, prezes Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej, proponuje organizację igrzysk olimpijskich jednocześnie w pięciu miastach na pięciu kontynentach. Rywalizacja miałaby się toczyć 24 godziny na dobę.
Johan Eliasch, prezes Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, chce dokonać przeglądu wszystkich sportów i formatów igrzysk, aby zwiększyć ich atrakcyjność dla kibiców.
Członkowie MKOl 30 stycznia wezmą udział w zamkniętym spotkaniu, podczas którego kandydaci przedstawią swoje programy. Sesja odbędzie się w siedzibie MKOl w Lozannie. Thomas Bach, obecny przewodniczący, potwierdził swoje odejście podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Jego kadencja zakończy się w czerwcu po trzymiesięcznym okresie przejściowym z jego następcą.