Już wkrótce rozpoczną się zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie. Igrzyska, z którymi wiąże się wiele obaw - między innymi przez pandemię koronawirusa i restrykcyjne podejście Chińczyków w tym temacie.
Właśnie w związku z tym organizatorzy igrzysk przygotowali aplikację My 2022, która ma pomóc kontrolować kwestię koronawirusa wśród sportowców i wszystkich zaangażowanych w te igrzyska. Tyle tylko, że według analityków, aplikacja ma olbrzymie luki w zabezpieczeniach. W niektórych sytuacjach przyznaje ona prawo do wykorzystania danych osobowych użytkownika bez jego zgody.
Analizę chińskiej aplikacji My 2022 przeprowadziło kanadyjskie laboratorium Citizen Lab, działające przy Uniwersytecie w Toronto. To samo, które stwierdziło wykorzystanie systemu Pegasus wobec polityków w Polsce.
Najgorszy scenariusz polega na tym, że ktoś może uzyskać dostęp do danych paszportowych i dokumentacji medycznej wszystkich użytkowników aplikacji - powiedział jeden z badaczy dla CTV.
Zobacz również: Skandal w USA. Rozebrał się i zaatakował policjantów
Organizatorzy igrzysk olimpijskich poprosili wszystkich sportowców i dziennikarzy o pobranie aplikacji i wrzucenie do niej swoich danych na 14 dni przed przyjazdem do Chin. Za jej pośrednictwem uczestnicy igrzysk przesyłają informacje dotyczące szczepień, czy wyników kolejnych testów na koronawirusa.
Ponadto badacze z Citizen Lab znaleźli plik "legalwords.txt" z listą ocenzurowanych słow w aplikacji. Rzekomo zawiera ona 2422 zakazane terminy - związane m.in. z duchowym przywódcą Tybetu, Dalajlamą, terminy ujgurskie, imiona chińskich mężów stanu oraz odniesienia do masakry na placu Tiananmen w 1989 roku.
Nie wiemy, czy plik jest aktywny, czy nie, w każdym razie jest to kwestia jednego przycisku - komentuje badacz z kanadyjskiego zespołu.
Przypomnijmy też, że wiele komitetów olimpijskich zaleca sportowcom, aby swoje prywatne urządzenia elektroniczne pozostawili w domu. W wytycznych wysłanych przez komitet olimpijski USA czytamy, że cała komunikacje w Chinach, wszelkie transakcje i aktywności w Internecie mogą podlegać monitorowaniu.
Igrzyska olimpijskie w Chinach potrwają od 4 do 20 lutego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.