Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Tego nie wiesz o Gołocie. Takie ma wykształcenie

0

Andrzej Gołota, znany polski bokser, który zyskał międzynarodową sławę dzięki swoim występom na ringu zawodowym, jest również przykładem osoby, która łączyła pasję do sportu z nauką. Choć w pierwszej kolejności kojarzony jest z sukcesami w boksie, warto również przyjrzeć się jego wykształceniu, które miało wpływ na jego życie poza ringiem.

Tego nie wiesz o Gołocie. Takie ma wykształcenie
Tego nie wiesz o Gołocie. Takie ma wykształcenie (Getty Images, Marcin Golba/NurPhoto)

Andrzej Gołota urodził się w 1968 roku w Warszawie i już od najmłodszych lat interesował się sportem. Jego droga do kariery bokserskiej rozpoczęła się w szkole, a jego talent szybko został dostrzegany przez trenerów

Pod koniec XX i na początku XXI wieku Andrzej Gołota był jednym z wiodących bokserów na świecie. Walczył o tytuły mistrza świata i mierzył się z takimi gigantami jak Lennox Lewis, Riddick Bowe czy Mike Tyson. Choć do dziś cieszy się dużą popularnością w Polsce, jego wykształcenie może być dla wielu zaskoczeniem.

Pierwszy znaczący sukces Gołota osiągnął już w 1988 roku. Miał wtedy 20 lat i zdobył brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu. Niecały rok później zajął również trzecie miejsce na Mistrzostwach Europy. W 1992 roku przeszedł na zawodowstwo, co otworzyło przed nim nowe możliwości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tłumy w polskim mieście. Goście przyjechali z całej Polski

W sumie Andrzej Gołota stoczył 52 walki, z czego wygrał 41, a 33 z tych zwycięstw zakończyło się nokautem. Jego pierwsza porażka nastąpiła dopiero w 1996 roku, kiedy został zdyskwalifikowany w walce z Riddickiem Bowe (sytuacja powtórzyła się kilka miesięcy później). Oprócz tego, Gołota zmierzył się z takimi sławami jak Lennox Lewis, Mike Tyson czy Chris Byrd.

Pomimo licznych prób zdobycia mistrzostwa świata, nigdy nie udało się zdobyć pasa. Jego ostatnia walka odbyła się w lutym 2013 roku, kiedy to przegrał z Przemysławem Saletą.

Wykształcenie Andrzeja Gołoty. Jaką szkołę ukończył?

Obecnie z rodziną mieszka w Stanach Zjednoczonych, a wizyty w Polsce są rzadkością. Mimo to jego popularność w kraju nie maleje.

Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, jaką szkołę ukończył Andrzej Gołota. Uczęszczał do Technikum Samochodowego w Warszawie przy ul. Sandomierskiej. Wypadał świetnie na maturze. Na stronie Polskiego Komitetu Olimpijskiego możemy znaleźć informację, że ukończył egzamin jako drugi najlepszy w Zespole Szkół przy ul. Sandomierskiej.

Zdaje się, że Gołota nie kontynuował dalej swojej edukacji, jako że nigdy nie wspominał o studiach, co pozwala sądzić, że skończył na poziomie średnim.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku jego żony, Marioli, która skończyła wymagające studia prawnicze.

Pierwszy kontakt z boksem miał jeszcze w szkole. Jego zainteresowanie tym sportem rozwinęło się dzięki nauczycielowi wychowania fizycznego, dr. Romanowi Dębickiemu. Już w 1982 roku rozpoczął treningi w Legii Warszawa, a jego niezwykłe warunki fizyczne i siła stały się jego ogromnymi atutami.

Autor: JAR
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Polka obserwowała życie w Korei Północnej. "Fabuła filmu akcji"
Pielęgniarka szczepiła dzieci nieznaną substancją. Do sądu trafił akt oskarżenia
Tak Amerykanie napisali o Idze Świątek. Zwrócili uwagę na jedną kwestię
Media społecznościowe nie dla nastolatków. Francja liczy na Polskę
Elektrony promieniowania z kosmosu blisko Ziemi. Naukowcy już wiedzą
Przez dwa tygodnie wybierał najdroższe trunki. Został zatrzymany
Okulary parują od zimna? Ten prosty trik szybko rozwiąże problem
To może być pierwszy kraj wolny od dymu tytoniowego. Znajduje się 200 km od Polski
Donald Trump kandydatem do Pokojowego Nobla? Zgłosił go ukraiński poseł
Nagły zwrot ws. wolnej Wigilii. Lewica zaskakująco wycofuje się z pomysłu
Dziemianowicz-Bąk o Wigilii. "Nie jest zwykłym dniem pracy"
Ponad 380 kg odpadów pływało w leśnym strumyku. Leśnicy reagują
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić