Sven-Goran Eriksson, znany szwedzki trener piłkarski, który zmarł na raka trzustki 26 sierpnia w wieku 76 lat, pozostawił po sobie długi przekraczające wartość jego majątku - informuje Polska Agencja Prasowa. Były selekcjoner reprezentacji Anglii (2001-2006) nie pozostawił spadkobiercom żadnych środków, mimo sprzedaży jego rezydencji i pamiątek.
Czytaj więcej: "Patrz, spadła". Przerażająca śmierć Polki w Kolumbii
Posiadłość Erikssona, położona w środkowej Szwecji, została wystawiona na sprzedaż za 25 mln koron (2,2 mln euro). Ruchomości, w tym pamiątki sportowe, wyceniono na 43 mln koron (3,8 mln euro). Jednak długi, głównie niezapłacone podatki, sięgają 118 mln koron (10,3 mln euro). Brytyjski urząd skarbowy domaga się zwrotu 99 mln koron (8,6 mln euro).
Adwokat rodziny, Anders Runebjer, wyjaśnił w rozmowie z "Goeteborgs Posten", że sytuacja ta to rodzaj pośmiertnego bankructwa. Po sprzedaży całego majątku, dla rodziny Erikssona nie pozostanie nic. Posiadłość, licząca 26 tysięcy metrów kwadratowych, obejmuje m.in. letnią willę z prywatną plażą i krytym basenem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sprzedażą posiadłości zajmuje się szwedzka firma aukcyjna już wystawiła ponad 200 przedmiotów. Wśród nich znajduje się garnitur Giorgio Armaniego z notatkami z meczu Anglia-Ekwador z 2006 r. oraz medale za osiągnięcia we włoskiej piłce i puchary z kariery trenerskiej Erikssona.
Na szczęście dla rodziny, szwedzki urząd skarbowy zgodził się na odpis 690 tys. koron (60 tys. euro) na pokrycie kosztów pogrzebu, który odbył się 13 września w Torsby, rodzinnej miejscowości Erikssona.
Eriksson kilkakrotnie przyznawał, że nie wie, jaki dokładnie posiada majątek. "Daily Mail" przypomina, że był bliski bankructwa, gdy stracił 10 milionów funtów na rzecz doradcy finansowego Samira Khana, któremu powierzył swój majątek w 2007 roku. Założył sprawę w sądzie, którą wygrał, ale pieniędzy nie odzyskał. W swojej książce opisał Khana jak jedyną osobę, której nienawidzi.
Czytaj więcej: Gryzonie wyjadają narkotyki z komisariatów. Są uzależnione?
Eriksson przez 4 dekady prowadzi wiele klubów i reprezentacji. Jego największe sukcesy to m.in. ćwierćfinał mundialu i Euro w 2002, 2004 i 2006 z Anglią. Mistrzostwo i Puchar Włoch z (2000), Puchar Zdobywców Pucharów (1999), czy Superpuchar Europy z tego samego roku z Lazio Rzym. Pracował w Chinach, gdzie zarabiał 4 mln funtów rocznie.