Emerytura olimpijska - tak brzmi nazwa świadczenia, które Ministerstwo Sportu i Turystyki wypłaca od 2000 roku polskim medalistom igrzysk olimpijskich, a od 2006 także medalistom igrzysk paraolimpijskich oraz igrzysk głuchych. W świadczenie w 2007 roku włączeni zostali także włączani medaliści zawodów Przyjaźń-84, które zastępowały igrzyska w Los Angeles.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dzięki niemu, sportowcy, którzy w przeszłości zostawiali serce na arenach olimpijskich i osiągali sukcesy w Biało-Czerwonych barwach, mogą liczyć na specjalny dodatek finansowy.
Ile wynosi kwota emerytury olimpijskiej? Jak tłumaczy portal poradnikpracownika.pl, jej wartość co roku ustalana jest na podstawie kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej, której wysokość określa ustawa budżetowa. Wspomniana kwota bazowa jest jeszcze mnożona przez 1,8.
A to oznacza, że w 2023 roku wysokość emerytury olimpijskiej wynosi 3942,81 zł. To kwota, która przysługuje medalistom olimpijskim (indywidualnym i drużynowym) bez względu na ich aktualną sytuację finansową.
Możesz przeczytać również: Nie krył się. Tomasz Adamek wyznał, dlaczego wraca do ringu
Na mocy ustawy z 2010 roku, medaliści olimpijscy otrzymują specjalny, comiesięczny dodatek, od momentu ukończenia 40. roku życia. Natomiast jeśli medal został zdobyty przed wejściem tej ustawy w życie, emeryturę otrzymują od 35. roku życia. Z tego skorzystała m.in. Agata Wróbel - srebrna i brązowa medalistka olimpijska w podnoszeniu ciężarów.
Ze świadczenia korzystają setki byłych sportowców w Polsce. Według danych ministerstwa z 2021 roku, wtedy emeryturę pobierały dokładnie 593 osoby (265 olimpijczyków, 268 paraolimpijczyków oraz 60 uczestników zawodów "Przyjaźń 84").
Ta emerytura olimpijska to wspaniała sprawa. Dzięki niej mogę spokojnie iść na kawę i zaprosić jeszcze kolegę - mówił niegdyś Marian Kasprzyk, dwukrotny medalista olimpijski w boksie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.