Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
IK | 
aktualizacja 

Zdemaskował działalność Rosjan. Teraz przekazuje nowe szokujące informacje

44

Kilka lat temu Grigorij Rodczenkow ujawnił olbrzymią aferę dopingową w Rosji i musiał uciekać do USA w obawie o swoje życie. Były dyrektor laboratorium w Moskwie wydał właśnie autobiografię, w której ujawnia kolejne bulwersujące informacje.

Zdemaskował działalność Rosjan. Teraz przekazuje nowe szokujące informacje
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images)

"Książka ponownie rozpali wojnę na słowa między Rosją Władimira Putina i resztą świata sportu" - przekonuje "Daily Mail", który otrzymał fragmenty autobiografii 61-latka pt. "Afera Rodczenkowa". To naukowiec, który ujawnił, że rosyjscy sportowcy stosujący doping byli chronieni przez państwo. W narodowych laboratoriach utworzono specjalny system, w którym dochodziło do podmieniania próbek z moczem. W wyniku afery Rosja została wykluczona z igrzysk olimpijskich.

Rodczenkow w książce przekonuje, że problem dopingowy w kraju trwa już od dziesięcioleci. W swojej autobiografii napisał, że ZSRR zbojkotowało Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1984 r. nie ze względów politycznych (cztery lata wcześniej sportowcy z USA nie przyjechali na igrzyska do Moskwy), a przez wzmożone kontrole antydopingowe.

"Sowieci planowali ukryć swoje laboratorium kontroli antydopingowej na pokładzie statku w porcie w Los Angeles po tym jak Amerykanie ogłosili, że na igrzyskach są w stanie wykryć wszystkie niedozwolone substancje, w tym stanozolol i testosteron" - napisał Rodczenkow. Ostatecznie statek nie został przyjęty w porcie i radzieckich sportowców zabrakło na igrzyskach.

W związku z tym Rosjanie dwa lata później stworzyli alternatywną imprezę - Igrzyska Dobrej Woli w Moskwie, na które zaprosili najlepszych sportowców na świecie. Wśród nich znalazł się Ben Johnson. Kanadyjczyk na zawodach pobił rekord świata w biegu na 100 m. Rodczenkow miał badać osobiście próbkę sprintera i jak informuje - w jego organizmie pojawiły się nielegalne substancje. Sprawę jednak zatuszowano.

"Analiza kontroli dopingowej na Igrzyskach Dobrej Woli była formalnością. Nasze laboratorium odkryło 14 pozytywnych wyników, ale aparatczycy z radzieckiego Ministerstwa Sportu zdecydowali się ich nie zgłaszać - nikt nie chciał oczerniać alternatywnych igrzysk olimpijskich" - napisał 61-latek.

W 1988 r. Johnson został przyłapany na stosowaniu stanozolu na igrzyskach olimpijskich w Seulu. Został zdyskwalifikowany i pozbawiony złotego medalu olimpijskiego. Pięć lat później ponownie w jego organizmie wykryto nielegalne substancje. Wtedy podjęto decyzję o dożywotniej dyskwalifikacji sportowca.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 18.01.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Pociąg pędził prawie 300 km/h. 40-latek jechał między wagonami
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić