Kosmiczny obiekt, który otrzymał nazwę 16 Psyche, został zlokalizowany w pasie planetoid pomiędzy Marsem i Jowiszem. Odkryta w ubiegłym roku planetoida ma 226 kilometrów długości, a dzięki kosmicznemu teleskopowi Hubble’a specjaliści z NASA mogli ocenić jej budowę.
Czytaj też: Supernowa. NASA pokazała niezwykłe wideo
16 Psyche, w przeciwieństwie do większości podobnych obiektów w kosmosie, nie jest bryłą lodu albo skał. Tworzą ją setki kilometrów sześciennych metali, a jej skład został oceniony jako zbliżony do jądra Ziemi. Naukowcy przypuszczają, że planetoida jest jądrem starej, "martwej" planety.
Widzieliśmy asteroidy, które są w większości metalowe, ale Psyche może składać się całkowicie z żelaza i niklu. To coś specjalnego – stwierdził jeden z autorów badania, Tracy Becker.
Biorąc pod uwagę rozmiary planetoidy, tworzące ją złoża metali mają niewyobrażalnie wielką wartość, ocenianą na 10 tys. razy więcej, niż wartość całej światowej gospodarki w 2019 roku.
Nie powinno zatem dziwić, że już w 2022 roku na planetoidę wyruszy misja badawcza. Sonda kosmiczna ma dostarczyć szczegółowych danych na temat tworzących 16 Psyche złóż metali, zbierając zarazem materiał badawczy, który może pomóc w lepszym zrozumieniu procesów, które zachodzą we wnętrzu naszej macierzystej planety.