Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Mateusz Tomczak
Mateusz Tomczak | 

20 mld dolarów na dnie morza. Wrak okrętu wojennego skrywa fortunę

61

Kolumbijskie władze podjęły działania mające na celu jak najszybsze wydobycie wraku galeonu San José z dna Morza Karaibskiego. Pośpiech wydaje się uzasadniony, ponieważ z dotychczasowych ustaleń wynika, że znajduje się na nim prawdziwy skarb - m.in. złote monety i cenne kamienie szlachetne o łącznej wartości mogącej sięgać nawet 20 mld dolarów.

20 mld dolarów na dnie morza. Wrak okrętu wojennego skrywa fortunę
Fragment wraku San José (Armada de la República de Colombia)

Statek załadowany złotem, srebrem, porcelaną, kamieniami szlachetnymi i klejnotami zatonął w 1708 r. Wrak został odkryty dopiero w 2015 r., a w ostatnich miesiącach działania mające na celu jego wydobycie wyraźnie przybrały na sile. W sprawę zaangażował się nawet prezydent Kolumbii Gustavo Petro, który nakazał swojej administracji "jak najszybszą ekshumację Świętego Graala wraków statków".

Wrak San José na dnie Morza Karaibskiego

Dokładna lokalizacja wraku jest utrzymywana w tajemnicy, aby odstraszyć poszukiwaczy skarbów. Kolumbijska marynarka wojenna użyła zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego (ROV) do jego odnalezienia i zbadania. Wiadomo jedynie tyle, że wrak spoczywa gdzieś u wybrzeży Cartagena de Indias, miasta w północnej Kolumbii, nad Morzem Karaibskim.

Wrak spoczywa na głębokości ok. 600 m i z udostępnionych zdjęć oraz nagrań wynika, że faktycznie nikt do tej pory do niego nie dotarł. Eksperci uważają, że wrak i jego artefakty powinny być dobrze zachowane, ponieważ San José zatonął na głębokości znacznie poniżej zasięgu światła słonecznego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Prawa własności do pozostałości po San José są przedmiotem jawnego sporu. Gustavo Petro chce wydobyć wrak i skrywany na jego pokładzie skarb końcem swojej kadencji w 2026 r. Poza Kolumbią przypominają o sobie jednak także dwa inne kraje - Boliwia (z terenów której pochodziła znaczna część drogocennych przedmiotów) oraz Hiszpania (w momencie zatonięcia statek należał do hiszpańskiej marynarki wojennej).

W 2018 r. UNESCO zaapelowało do Kolumbii o niewydobywanie wraku San José. Tamtejszy rząd oświadczył jednak, że pozostałości okrętu oraz wszystko, co się na nich znajduje należy do Kolumbii i rozpoczął zmagania mające na celu sięgnięcie po skarb zapewniając, że artefakty z wraku zostaną wystawione w muzeach.

San José był 64-działowym, trójmasztowym galeonem. Został uszkodzony przez okręty brytyjskiej marynarki wojennej podczas bitwy, a następnie eksplodował, gdy zapaliły się przewożone zapasy prochu strzelniczego. W momencie zatonięcia na jego pokładzie znajdowało się ok. 600 marynarzy.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Kłopoty byłego reprezentanta Polski. Został zatrzymany przez CBA
Patent na zamrożone szyby w aucie. Zapomnij o skrobaniu
Nie żyje Jaromir Netzel. Był znanym adwokatem i prezesem PZU
Ten trik pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze. Wystarczy śrubokręt
Medytowali ze zwłokami, by zyskać supermoce. Policja odkryła 12 ciał
TVN odwoła się od kary KRRiT. "To godzi w wolność słowa"
Leśnicy przeszukują lasy. Chodzi o groźne szkodniki
Jak zrobić czarny czosnek? Przepis na niezwykły dodatek do dań
Tak odstraszysz gołębie z balkonu. Prosty i skuteczny sposób
Uderzyła w Ukrainę. Miasto zaatakowane międzykontynentalną rakietą balistyczną
W PRL-u dzieci się nim zajadały. Poznaj przepis na kultowy przysmak
TVN ukarany przez KRRiT za reportaż o o. Tadeuszu Rydzyku
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić